Radio Gdańsk/Rynek Zdrowia | 25-07-2015 16:54

Gdańsk: onkolodzy z UCK przeciwni połączeniu WCO z "Copernicusem"

Prof. Janusz Moryś, rektor Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego wskazuje, że pacjenci onkologiczni, których w Wojewódzkim Centrum Onkologii w Gdańsku leczą lekarze z GUMed nie zostaną bez opieki. Trafią do poradni, które zaczną działać w sierpniu.

Onkolodzy z UCK chcą zakończyć współpracę z WCO po połączeniu ze szpitalem Copernicus Fot. Archiwum RZ

Rektor GUMed zwrócił uwagę, że grupa lekarzy zatrudnionych w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym i jednocześnie przyjmujących w WCO prawdopodobnie nie przedłuży umów z placówką, która powstanie po połączeniu WCO ze szpitalem Copernicus i część pacjentów straci swoich lekarzy - informuje Radio Gdańsk.

W poniedziałek radni Sejmiku Województwa Pomorskiego mają podjąć decyzję w sprawie wspomnianego połączenia dwóch placówek będących w nadzorze właścicielskim samorządu województwa. Przeciwko tym planom jest środowisko onkologów z GUMed, którzy przyjmują w WCO. Uważają oni, że takie połączenie będzie stwarzać zagrożenie dla pacjentów. Protestują także sami pacjenci, którzy obawiają się, że planowane działania obniżą jakość leczenia. Wiele osób jest zdania,  że w tej sprawie pominięto ważny element konsultacji społecznych.

Marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk mówił wcześniej na antenie Radia Gdańsk, że decyzja o połączeniu placówek ma związek z planami Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego i stanowi reakcję samorządu województwa na zamiary UCK dotyczące włączenia WCO w swoje struktury. Marszałek podał, że taką ofertę otrzymał, ale zarząd województwa nie chce, aby WCO stało się częścią GUMed.

Więcej: http://www.radiogdansk.pl