Gdańsk: nie wszyscy wiedzą o przeprowadzce UCK?

Autor: Dziennik Bałtycki, DMX/Rynek Zdrowia • • 07 lutego 2012 14:22

Pojedyncze osoby nadal zgłaszają się do czasowo zamkniętego Klinicznego Oddziału Ratunkowego w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym. Nie do wszystkich dotarła informacja, że od 6 lutego do początku marca pacjentów z KOR w UCK przyjmuje 7 Szpital Marynarki Wojennej w Gdańsku Oliwie.

Wstrzymanie funcjonowania KOR oraz wstrzymanie przyjęć planowych do 12 klinik UCK od poniedziałku (6 lutego) jest związane z przeprowadzką części największego szpitala na Pomorzu do nowego Centrum Medycyny Inwazyjnej. Jak informuje Dzienik Bałtycki w związku z tym wzrost liczby przyjęć i to o sto procent zarejestrował 7 Szpital Marynarki Wojennej w Gdańsku Oliwie.

Przypomnijmy, że zgodnie z zapewnianiami Tadeusza Jędrzejczyka, zastępcy dyrektora ds. lecznictwa UCK, obowiązki oddziału ratowniczego, na mocy osobnego porozumienia, przejął właśnie 7 Szpital Marynarki Wojennej w Gdańsku-Oliwie. Jędrzejczyk dodał, że większość klinik, które są przenoszone, posiadają także inne szpitale w Gdańsku.

Dyrektor podkreślał, że UCK zrobiło wszystko, by maksymalnie zminimalizować ryzyko dla pacjentów z Pomorza związane z przeprowadzką części klinik szpitala.

Tadeusz Jędrzejczyk przkonywał, że w nagłych przypadkach pacjenci potrzebujący wysokospecjalistycznej pomocy będą przewożeni śmigłowcem do szpitali w Bydgoszczy, Szczecinie i w Prabutach. Mimo przeprowadzki w UCK nadal będą leczeni chorzy z zawałem serca i udarem mózgu. Ostry dyżur pełnić będzie Pracownia Kardiologii Inwazyjnej.

Większa część UCK dysponująca około 600 łóżkami w czasie przeprowadzki pracować będzie normalnie. Część opuszczonych budynków, ze względu na zły stan techniczny, zostanie wyburzona. Na ich miejsce ma powstać do 2016 roku Centrum Medycyny Nieinwazyjnej. Niektóre budynki szpitala zostaną zmodernizowane.

Jako pierwsza, 14 lutego, przenieść się ma do nowego szpitala Klinika Okulistyki. Dzień później - chirurgii plastycznej i chirurgii onkologicznej, 16 lutego - ortopedia oraz gastroenterologia i chirurgia szczękowa.

Centrum Medycyny Inwazyjnej to pierwszy nowy szpital publiczny w Trójmieście od 20 lat. Jego budowa trwała ponad trzy lata, wraz z wyposażeniem pochłonęła prawie 400 mln zł; pieniądze pochodziły z budżetu państwa. Powierzchnia użytkowa placówki wynosi 32,6 tys. m. kwadratowych.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum