Gdańsk: mniejszy kontrakt na leczenie chorób zakaźnych

Autor: PM/Rynek Zdrowia • • 25 marca 2011 12:42

Tegoroczny kontrakt Pomorskiego Centrum Chorób Zakaźnych i Gruźlicy jest niższy niż ten z 2010 i 2009 roku, za to z roku na rok choroby zakaźne stają się coraz trudniejsze w leczeniu i bardziej kosztowne. Częściej pojawia się też gruźlica antybiotykooporna.

Gdańsk: mniejszy kontrakt na leczenie chorób zakaźnych

W Pomorskim Centrum Chorób Zakaźnych i Gruźlicy kontrakty na leczenie rosły od 2008 roku, a ich przyrost utrzymywał się na poziomie około 250 tysięcy złotych rocznie. Jednak tegoroczny kontrakt jest niższy niż ten z 2009 roku. Mimo tego dyrektor szpitala zapewnia, że pacjenci będą przyjmowani normalnie. 

- Mamy obowiązek hospitalizacji prątkujących i będziemy to robić bez względu na kontrakt - mówi w rozmowie z portalem rynekzdrowia.pl Ewa Bonk-Woźniakiewicz, dyrektor Pomorskiego Centrum Chorób Zakaźnych i Gruźlicy. 

Niższy kontrakt dla gdańskiego szpitala zakaźnego zaniepokoił media w związku z pojawiającymi się doniesieniami o wzroście zachorowań na gruźlicę. Według dyrektorki PCChZG w szpitalu rzeczywiście odnotowano niewielki wzrost ilości przypadków tej choroby. 

- Liczba zachorowań jest mniej więcej na tym samym poziomie: w 2009 roku mieliśmy 823 chorych w ramach kontraktu, a w 2010 roku - 860, więc jest to niewielki przyrost - mówi Ewa Bonk-Woźniakiewicz. 

Jej zdaniem, nie liczba zachorowań, ale zjadliwość przypadków sprawia problemy w leczeniu i tym samym wywołuje wzrost kosztów leczenia. 

- Choroby zakaźne stają się coraz trudniejsze w leczeniu. Coraz częściej pojawia się gruźlica antybiotykooporna - wyjaśnia Bonk-Woźniakiewicz. 

Według dyrektor Bonk-Woźniakiewicz jest jednak szansa na to, że szpital uzyska lepsze warunki kontraktu, być może nawet jeszcze w tym roku. - Obiecano nam, że jeżeli w NFZ przybędzie pieniędzy, to dostaniemy dodatkowe środki ‒ mówi. 

Jak informuje Radio Gdańsk, dyrektor Pomorskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ - Barbara Kawińska - zapewnia, że Fundusz będzie szukał dodatkowych pieniędzy na leczenie osób z gruźlicą.  

Wyspecjalizowane szpitale nie mogą prowadzić tak elastycznej polityki finansowej, jak np. szpitale wielospecjalistyczne, które mogą przerzucać środki uzyskane ze świadczeń wysoko punktowanych na te świadczenia, które w danym roku zostały wycenione niżej.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum