Gdańsk: miasto dołoży się do rehabilitacji osób cierpiących na SM

Autor: Polska Dziennik Bałtycki/Rynek Zdrowia • • 19 listopada 2009 11:28

Gdański Urząd Miasta przeznaczy w 2010 roku dodatkowe środki na rehabilitację chorych na stwardnienie rozsiane (SM).

Wydział Spraw Społecznych gdańskiego Urzędu Miejskiego pod koniec października poinformował gdańskie przychodnie, że od 2010 roku zmienią się beneficjenci działań w ramach miejskiego programu promocji zdrowia w dziedzinie „dofinansowanie rehabilitacji dla osób powyżej 50. roku życia z dysfunkcją narządów ruchu".

Jak wyjaśnia Emilia Salach-Pezowicz, kierownik biura prasowego Urzędu Miejskiego, program dotyczy wszystkich gdańskich chorych na stwardnienie rozsiane przed i po 50. roku życia:

– Dochodziły do nas sygnały, że NFZ albo w ogóle nie finansuje rehabilitacji, albo znajduje środki tylko na część zabiegów. Przeprowadziliśmy więc konsultacje ze specjalistami i postanowiliśmy, jako miasto, przeznaczyć 119 tysięcy złotych na dodatkowe zabiegi rehabilitacyjne, którymi będzie w przyszłym roku objęty każdy potrzebujący.

Stwardnienie rozsiane jest przewlekłą chorobą centralnego układu nerwowego, w której dochodzi do wieloogniskowego uszkodzenia tkanki nerwowej. SM dotyka najczęściej ludzi młodych, już od około 20. roku życia, a przebieg choroby jest nieodwracalny.

Według Polskiego Towarzystwa Stwardnienia Rozsianego, w Polsce prawdopodobna częstość występowania schorzenia to 50-100 chorych na 100 tys. mieszkańców. Gdański oddział Towarzystwa szacuje, że w samym Gdańsku mieszka od 700 do tysiąca osób z SM.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum