Gdańsk: klinika przestała przyjmować dzieci

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 09 września 2009 09:39

Klinika Pediatrii, Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego nie przyjmuje pacjentów. Wyjątkiem są stany zagrożenia życia.

Gdańsk: klinika przestała przyjmować dzieci
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Klinika Pediatrii, Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, jedyna na Pomorzu klinika dla dzieci z poważnymi chorobami układu pokarmowego, nie przyjmuje pacjentów. Wyjątkiem są dzieci z zagrożeniem życia - pisze Gazeta Wyborcza.

Klinika mieści się w Pomorskim Centrum Traumatologii w Gdańsku przy ul. Nowe Ogrody. Trafiają tu dzieci z całego regionu. Tylko tutaj można przeprowadzić zaawansowaną diagnostykę. Przez pierwsze sześć miesięcy 2009 r. placówka przyjęła ponad trzykrotnie więcej pacjentów niż zakładał kontrakt z NZF.

- Właśnie otrzymaliśmy pismo od dyrekcji szpitala, że mamy już do końca roku wstrzymać planowe przyjęcia. To dla nas sytuacja nie do zaakceptowania. Nasi pacjenci to dzieci przewlekle chore, wymagające stałej kontroli i opieki - mówi dr Barbara Kamińska, kierownik kliniki.

Jeśli nie przyjmie ich klinika na Pomorzu, będą musieli szukać pomocy w warszawskim Centrum Zdrowia Dziecka. Urzędnicy z pomorskiego NFZ już podjęli decyzję: pieniędzy więcej nie będzie.

- Ostrzegaliśmy na początku roku szpitale, aby nie przekraczały kwot zawartych w umowach, bo nie zapłacimy im za ponadlimitowych pacjentów - mówi Mariusz Szymański, rzecznik gdańskiego funduszu.

Ministerstwo Zdrowia ma sprawdzić, czy będzie można dzieci skierować do innego szpitala w Trójmieście.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
    PARTNER SERWISU
    partner serwisu

    Najnowsze