Gdańsk: kardiochirurgia bez pieniędzy, nie wszyscy chorzy doczekają operacji

Autor: Polska/Rynek Zdrowia • • 21 września 2009 09:41

Klinika Kardiochirurgii Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, działająca w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym w Gdańsku, od poniedziałku (21 września) będzie wykonywać jedynie najpilniejsze operacje.

Gdańsk: kardiochirurgia bez pieniędzy, nie wszyscy chorzy doczekają operacji
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Na inne zabiegi nie ma pieniędzy. Kierujący kliniką prof. Jan Rogowski nie ukrywa ponadto, że możliwa jest decyzja o całkowitym wstrzymaniu procedur wysokospecjalistycznych. Ewa Książek-Bator, dyrektor UCK, wysyła listy do Ministerstwa Zdrowia z informacją o sytuacji finansowej kliniki i prośbą o finansowanie. Na razie bez skutku.

Skąd problem? - pyta dziennik Polska. Na wysokospecjalistyczne zabiegi kardiochirurgiczne klinika UCK potrzebuje do końca roku dodatkowe 1,4 mln zł: w kolejce do operacji czeka około 200 pacjentów. Resort zdrowia oferuje tymczasem 180 tys. zł. Także NFZ nie zapłacił nadwykonań. W sumie winien jest UCK 24 mln zł. Wszystko razem nie poprawia sytuacji finansowej lecznicy, której brakuje obecnie środków na leczenie.

- Kontrakt na najtrudniejsze zabiegi: wszczepienie zastawek serca czy aorty piersiowej, skończył się w lipcu - mówi gazecie prof. Rogowski. - Każdy taki zabieg kosztuje 20-30 tys. zł, co oznacza, że po wyczerpaniu kontraktu każdy ponadlimitowy zabieg dodatkowo zadłuża szpital. A miesięcznie wykonujemy minimum 50 podobnych operacji.

Prof. Rogowski wyjaśnia także, że do operacji kwalifikowani są chorzy z krytycznymi wadami serca. Niewielki procent tych pacjentów ma szansę żyć bez zabiegu dłużej niż sześć miesięcy. I tak mniej więcej raz na dwa tygodnie dociera do kliniki informacja, że chory z kolejki operacji nie doczekał. A pacjentów z nabytymi wadami zastawek serca dramatycznie przybywa. To,  zdaniem prof. Rogowskiego, efekt m. in. źle leczonej anginy, zakażeń bakteryjnych związanych z zaniedbaniem ząbów i chorych migdałów.

Ciężka niewydolność serca jest natomiast wskazaniem do jego przeszczepu.  W gdańskim ośrodku przeprowadzono w br. cztery takie operacje. Dokładnie na tyle opiewał tegoroczny kontrakt UCK z Ministerstwem Zdrowia.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
    PARTNER SERWISU
    partner serwisu

    Najnowsze