Gdańsk: dostępność świadczeń zdrowotnych w szpitalu na Zaspie - bez zmian

Autor: Trojmiasto/Rynek Zdrowia • • 17 września 2013 17:18

Zmian, jakie przyniesie przekształcenie Szpitala Św. Wojciecha na Zaspie, obawiają się zarówno pracownicy, jak i pacjenci. Piotr Wróblewski, p.o. dyrektora placówki po odwołaniu dyrektor Krystyny Grzeni, wyjaśnia w rozmowie z portalem Trójmiasto, że dostępność świadczeń pozostanie ta sama.

Gdańsk: dostępność świadczeń zdrowotnych w szpitalu na Zaspie - bez zmian
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

P.o. dyrektora zwraca uwagę, na kilka powodów, dla których przekształcenie SPZOZ w spółkę jest korzystne dla placówki. Pierwszym jest kwota 8 mln zł dotacji z budżetu państwa, którą lecznica może uzyskać z tytułu przekształcenia.

Kolejną korzyścią będzie, w ocenie Wróblewskiego, usprawnienie procesów decyzyjnych w szpitalu, spółka pozwala bowiem elastycznie reagować na zapotrzebowanie rynku. Może otwierać nowe zakresy świadczeń przystępując do kolejnych konkursów w ramach kontraktowania z NFZ lub reagując wprost na popyt poprzez działalność komercyjną.

Piotr Wróblewski zaznacza, że korzystne jest również przekazanie na własność majątku, na bazie którego szpital prowadzi działalność, wiąże się to bowiem z podniesieniem wiarygodności kredytowej lecznicy i ułatwia dostęp do zewnętrznych źródeł finansowania, tj. kredytu bankowego. 

Wróblewski wyjaśnia także, że do czasu przekształcenia nie planuje się żadnych zwolnień. Zastrzega, że nie zmieni się też dostępność świadczeń dla pacjentów. . 

Więcej: zdrowie.trojmiasto.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
    PARTNER SERWISU
    partner serwisu

    Najnowsze