Gdańsk: dodatkowe pieniądze na świadczenia nielimitowane i refundację leków

Autor: SA/Rynek Zdrowia • • 15 czerwca 2010 13:33

Pomorski Oddział Wojewódzki NFZ z ponad 2 mld ogólnopolskiej puli dodatkowych funduszy na leczenie otrzymał 135 mln złotych.

Gdańsk: dodatkowe pieniądze na świadczenia nielimitowane i refundację leków
Wydatki na leki stanowią drugą pod względem wydanych środków pozycję w budżecie pomorskiego oddziału NFZ.

– Nie mamy problemu z niezapłaconymi świadczeniami ponadlimitowymi. Te należności uregulowaliśmy wcześniej – mówi portalowi rynekzdrowia.pl Mariusz Szymański, rzecznik prasowy Pomorskiego Oddziału NFZ. Dodatkowe pieniądze w Pomorskiem zostaną więc przeznaczone przede wszystkim na finansowanie świadczeń nielimitowanych, w tym leczenie zawałów serca, udarów mózgu, porodów.

Jak co roku dużą część środków pochłonie refundacja leków. To największa pozycja po leczeniu szpitalnym w budżecie oddziału. Pierwotny plan zakładał, że 3,2 mld złotych zostanie przeznaczone na lecznictwo zamknięte i ok. 470 mln złotych na refundacje leków, przy 412 mln przeznaczonych na podstawową opiekę zdrowotną i 270 mln na ambulatoryjną opiekę specjalistyczną. Po korekcie planu pieniędzy jest co prawda więcej, ale pojawiły się nowe programy lekowe i nowe grupy pacjentów, uprawnionych do bezpłatnych leków.

W opinii Mariusza Szymańskiego, prawdopodobnie ten rok zakończy się podobną strukturą kosztów jak ubiegły, kiedy to wydano 1,5 mld złotych na lecznictwo szpitalne i 515 mln złotych na refundację leków.

Przed Pomorskim Oddziałem NFZ jeszcze jedna ważna decyzja. Oddział bowiem podpisał tylko na pół roku umowy z placówkami medycznymi na specjalistyczne świadczenia ambulatoryjne. Jeszcze jednak niewiadomo, czy na specjalistykę wydadzą w Pomorskiem więcej niż przewidziane w tegorocznym planie 270 mln złotych.

Po dołożeniu z dodatkowej puli do refundacji leków i zabiegów nielimitowanych okaże się dopiero, czy i ile pieniędzy zostało.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum