Dziennik Bałtycki/Rynek Zdrowia | 06-11-2011 15:21

Gdańsk: czy przychodnia stomatologiczna będzie spółką?

Dwa lata minęły od czasu, gdy radni pomorskiego Sejmiku podjęli decyzję o komercjalizacji Wojewódzkiej Przychodni Stomatologicznej w Gdańsku. W ciągu tego czasu placówka nie została jednak ani sprzedana, ani przekształcona w spółkę.

Budynek niszczeje, z pracy odeszło siedmiu specjalistów. Mniej lekarzy, to mniejszy kontrakt z NFZ, kłopoty finansowe i dłuższe kolejki pacjentów dlatego dyrekcji coraz trudniej związać koniec z końcem. Pacjenci nie wiedzą czy leczenie dzieci w tej poradni ma sens, bo nie mają pewności, czy placówka będzie istnieć za pół roku - pisze Dziennik Bałtycki.

W 2008 roku, gdy większość pracowników opowiedziała się za spółką, Urząd Marszałkowski postawił warunek - żadnych preferencji dla pracowników nie ma, muszą kupić przychodnię... za 5 mln zł. W 2010 r. wystawiono ją na sprzedaż, jednak nie zgłosił się żaden oferent. Planowano ogłoszenie kolejnego przetargu, ale pojawiła się inna propozycja - Gdański Uniwersytet Medyczny gotów był przejąć przychodnię, dając w zamian były szpital im. Kieturakisa na Dolnym Mieście wraz z działką, warte około 4,5 mln. I ta koncepcja jednak upadła, ponieważ władze GUMed zgłosiły gotowość przejęcia nieruchomości, ale bez pracowników. 

Jak podaje Dziennik Bałtycki, Hanna Zych-Cisoń, wicemarszałek ds. zdrowia przyznaje, że samorząd na razie nie może przekształcić przychodni w spółkę, bo nie ukazały się jeszcze rozporządzenia wykonawcze do lipcowej ustawy o działalności leczniczej. Dlatego samorządowcy przygotowują wycenę przychodni już nie jako budynku, a zorganizowanego przedsiębiorstwa, a więc majątku trwałego, ruchomego, pracowników oraz kontraktu z NFZ.

Powinna być ona gotowa do połowy listopada. Ta wycena dostarczy informacji niezbędnych do podjęcia ostatecznej decyzji co do losów tej placówki. W grę wchodzi nadal sprzedaż przychodni, teraz już jako przedsiębiorstwa. Ostateczną decyzję zarząd województwa podejmie do końca listopada. 

Więcej: http://www.dziennikbaltycki.pl/