Gdańsk: Uniwersytet Medyczny nie przestanie kształcić lekarzy

Autor: SA/Rynek Zdrowia • • 16 czerwca 2009 15:28

Uniwersytet Medyczny w Gdańsku może stracić Wydział Lekarski? - Nic nie wiem oficjalnie na ten temat

Prof. Nowicki przyznaje jednak, że przeczytał w „Dzienniku Bałtyckim” informację o zagrożeniu istnienia Wydziału lekarskiego na Uniwersytecie Medycznym w Gdańsku w związku z tragiczną sytuacją finansową Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego i postanowił rzecz wyjaśnić.

– Zwróciłem się do Ministerstwa Zdrowia z prośbą o komentarz, ale nie otrzymałem go jeszcze niestety – przyznaje prof. Nowicki. – A samym artykułem byłem zaskoczony. W piątek gościła u nas Ewa Kopacz i wydawało się, że jest zadowolona. Czekam na pisemny komentarz Ministerstwa. Na razie otrzymałem ustne zapewnienie rzecznika prasowego resortu, że to kaczka dziennikarska a Ministerstwo nie planuje likwidacji Wydziału lekarskiego w Gdańsku.   

Sytuacja finansowa UCK w Gdańsku jest rzeczywiście bardzo zła. 270 mln długów plasuje centrum w czołówce najbardziej zadłużonych klinik w Polsce. Gdyby z powodu długów zdecydowano się na likwidację placówki, istniałaby obawa, że zagrożony również byłby Wydział Lekarski Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, którego studenci w klinikach zdobywają praktyczne umiejętności.

Można w tej chwili jednak jedynie spekulować, co stałoby się, gdyby program naprawczy, który Ewa Książek-Bator, p.o. dyrektora UCK ma przedstawić w ministerstwie w najbliższy czwartek (18 czerwca), nie zostanie przyjęty.  Plan został przygotowany na trzy lata i zakłada, że w 2010 roku UCK nie będzie już generować zadłużenia.

Wydaje się przy tym mało prawdopodobne, by Ministerstwo, które jest właścicielem UCK, inwestowało pół miliona w budowę nowej siedziby Centrum Medycyny Inwazyjnej, gdyby nie chciało dalej kształcić lekarzy w Gdańsku. Portal rynekzdrowia.pl również poprosił ministerstwo o komentarz w tej sprawie. Jakub Gołąb - rzecznik prasowy resortu, z całą mocą - jak podkreślił, zaprzecza pogłoskom  o planach likwidacji Wydziału Lekarskiego na Uniwersytecie Medycznym w Gdańsku.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum