DM/Rynek Zdrowia | 24-01-2011 15:28

Gdańsk: SOR szpitala na Zaspie wciąż bez kontraktu

Kontrakty na szpitalne oddziały ratunkowe podpisały po negocjacjach z NFZ Pomorskie Centrum Traumatologii im. Mikołaja Kopernika i Uniwersyteckie Centrum Kliniczne. Szpital Specjalistyczny Świętego Wojciecha w Gdańsku-Zaspie odmówił podpisania umowy z Funduszem.

Szpital na Zaspie jest jedną z trzech placówek w Polsce (pozostałe działają w Poznaniu i Bydgoszczy), których dyrekcje odmówiły podpisania na 2011 r. kontraktów na działalność SOR.

Jak wyjaśnia Mariusz Szymański, rzecznik Pomorskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ, w efekcie odmowy podpisania kontraktu Szpital na Zaspie będzie rozliczany z tytułu artykułu 19, mówiącego o pomocy w przypadkach nagłych. Wówczas NFZ płaci za świadczenia, ale żąda bardzo szczegółowych faktur i rozliczeń. Tak prowadzone rozliczenia trwają bardzo długo.

– Wielokrotnie uprzedzaliśmy, że jeśli chodzi o rozliczanie SOR na podstawie artykułu 19, będą to wyłącznie przypadki ratujące życie – mówi portalowi rynekzdrowia.pl Mariusz Szymański. I zapowiada, że NFZ będzie bardzo skrupulatnie sprawdzał faktury szpitala.

Z informacji uzyskanych w NFZ wynika, że propozycja ryczałtu dobowego złożona lecznicy na Zaspie opiewała na 13,6 tys. zł i została obliczona na podstawie wykonań w 2010 r. Według dyrekcji szpitala jeden dzień pracy SOR, w którym pod koniec 2010 r. zakończono gruntowną modernizację, kosztuje szpital od 27 tys. zł do nawet ponad 50 tys. zł.

Zdaniem Krystyny Grzeni, dyrektor Szpitala na Zaspie, propozycja NFZ była nie do przyjęcia, ponieważ oznaczałaby zgodę na zadłużenie szpitala. Dyrektor ocenia, że 99 proc. świadczeń w oddziale ratunkowym jest udzielanych w stanach nagłego pogorszenia zdrowia i zagrożenia życia.

Mariusz Szymański deklaruje gotowość Pomorskiego OW NFZ do podjęcia dalszych rozmów z dyrekcją Szpitala Specjalistycznego Świętego Wojciecha w Gdańsku-Zaspie w celu podpisania kontraktu na SOR w późniejszym terminie. Podkreśla jednak, że propozycji szpitala Fundusz przyjąć nie może.

PCT ostatecznie zgodziło się na podpisanie kontraktu z NFZ przy stawce dobowej ustalonej na poziomie 19,289 tys. zł. Szpital zyskał w porównaniu z rokiem ubiegłym niecałe 2 tys. zł. Poziom dobowej stawki ryczałtowej był ustalany na podstawie wykonań ubiegłorocznych.

– Na tych samych zasadach została ustalona stawka dla UCK. Kontrakt dla szpitala klinicznego został nieznacznie zmniejszony w porównaniu z rokiem ubiegłym – mówi nam Mariusz Szymański. Obecnie stawka dobowa na SOR w UCK wynosi nieco ponad 7,8 tys. zł, podczas gdy w ub. r. przekraczała nieznacznie 8 tys. zł.