Gdańsk: NFZ nie może zapłacić, bo leczenie nie odbyło się w macierzystym szpitalu

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 08 grudnia 2009 18:18

Gdańskie Uniwersyteckie Centrum Kliniczne liczy kolejne straty, tym razem za leczenie dzieci chorych na raka i jednocześnie przechodzących grypę wywołaną wirusem A/H1N1 lub grypy sezonowej.

Tydzień temu siedemnaścioro chorych na raka dzieci z objawami grypy A/H1N1 i grypy sezonowej przetransportowano z Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku do Specjalistycznego Zespołu Opieki Zdrowotnej nad Matką i Dzieckiem w Gdańsku. Za dziećmi poszły leki onkologiczne i leki przeciwwirusowe. NFZ za to nie zapłaci, bo leczenie nie odbyło się w macierzystym szpitalu – podaje Gazeta Wyborcza.

Decyzję o przeniesieniu dzieci do innej lecznicy podjęto szybko, by ratować życie zarażonych grypą i nie narażać pozostałych chorych onkologicznie dzieci.

Jak twierdzi lekarz wojewódzki Jerzy Karpiński, trójka z nich była w bardzo ciężkim stanie. Umarłyby, gdyby nie zdecydowane działania ze strony kliniki onkologii i dyrekcji szpitala.

Naczelny lekarz kliniki uniwersyteckiej Andrzej Basiński wyjaśnia, że koszt całego leczenia wyniósł 100 tysięcy złotych, czyli leków wspomagających terapię onkologiczną i leków przeciwwirusowych, transportu, dodatkowych dyżurów.  

Niestety zapisy prawne nie przewidują takiej sytuacji, powstał więc problem formalno-prawny.

Szpital i wojewoda pomorski chcą, by na to pytanie odpowiedziało Ministerstwo Zdrowia. Chcą także namówić sejmową komisję ds. zdrowia do zmian w zapisach dotyczących finansowania przez NFZ leczenia w podobnych sytuacjach.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum