Gdańsk: ARP pożyczy zadłużonemu szpitalowi aż 125,4 mln zł

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 08 lutego 2011 15:28

Agencja Rozwoju Przemysłu zadeklarowała możliwość udzielenia Uniwersyteckiemu Centrum Klinicznemu w Gdańsku pożyczki w wysokości 125,4 mln zł na restrukturyzację. UCK jest jednym z największych i najbardziej zadłużonych szpitali w Polsce, ma ok. 230 mln zł zobowiązań.

Gdańsk: ARP pożyczy zadłużonemu szpitalowi aż 125,4 mln zł

ARP poinformowała we wtorek (8 lutego) w komunikacie, że zaakceptowała plan restrukturyzacji największego na Pomorzu szpitala.

Rzeczniczka ARP Roma Sarzyńska poinformowała, że szpital przedłożył Agencji plan restrukturyzacji zakładający podjęcie działań naprawczych w obszarze organizacji, zatrudnienia, finansów i majątku, a jego realizacja ma zagwarantować trwałą poprawę wyników i kondycji finansowej placówki. UCK wystąpiło do ARP o pożyczkę w wysokości 125,4 mln zł na sfinansowanie działań restrukturyzacyjnych. Pożyczka ma być udzielona na 5 lat.

Warunkiem udzielenia pożyczki jest m.in. uzyskanie zgód korporacyjnych ARP S.A. oraz przyjęcie planu restrukturyzacji UCK przez Senat Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. Planowana pomoc publiczna wymaga notyfikacji w Komisji Europejskiej, czyli powiadomienia KE o zamiarze udzielenia pomocy publicznej.

Prof. Janusz Moryś, rektor Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego (uczelnia jest organem założycielskim UCK),  powiedział we wtorek (8 lutego), że w ramach restrukturyzacji w szpitalu zostanie zwolnionych ok. 90 osób, a ponad 140 osobom (głównie lekarzom, pielęgniarkom i technikom) zostanie zaproponowane przejście na kontrakty. Dodał, że część usług (sprzątanie, ochrona i higiena wewnętrzna) będzie zlecona firmom.

W czerwcu 2010 r. ARP udzieliła już szpitalowi 40 mln zł krótkoterminowej pożyczki, głównie na bieżącą działalność w zakresie publicznej opieki zdrowotnej i spłatę zobowiązań wobec dostawców. Zgodnie z umową pieniądze te powinny być zwrócone ARP do 20 lutego 2011 r. Szpital ma je zwrócić z nowej pożyczki w wysokości 125,4 mln zł.

Agencja Rozwoju Przemysłu S.A. jest jednoosobową spółką Skarbu Państwa działającą od 1990 roku. Jej zadaniem jest wspieranie restrukturyzacji i prywatyzacji podmiotów gospodarczych, rozwój przedsiębiorczości (tworzenie i zarządzanie Specjalnymi Strefami Ekonomicznymi), a także wspieranie innowacyjności.

ARP udziela pożyczek ze środków własnych oraz kredytu Banku Gospodarstwa Krajowego.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum