Gdańsk: 18 mln zł pożyczki z ARP dla Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 27 listopada 2020 16:07

18 milionów złotych pożyczki na zakup nowego sprzętu oraz doposażenie szpitalnej apteki w specjalnego robota otrzymało od Agencji Rozwoju Przemysłu SA Uniwersyteckie Centrum Kliniczne w Gdańsku.

Gdańsk: 18 mln zł pożyczki z ARP dla Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego
Uniwersyteckie Centrum Kliniczne. Fot. UCK

O podpisaniu umowy ws. pożyczki poinformował w piątek (27 listopada) Łukasz Wojtowicz z zespołu ds. organizacji i promocji UCK w Gdańsku.

"Bardzo cenimy sobie współpracę z Agencją Rozwoju Przemysłu SA, która wcześniej wsparła nas podczas udanego procesu restrukturyzacji. Nowe środki zostaną przeznaczone m.in. na zakup nowoczesnego sprzętu do Centrum Medycyny Nieinwazyjnej, który zdecydowanie usprawni proces diagnostyki i leczenia naszych pacjentów" - powiedział w komunikacie prasowym dyrektor naczelny Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego Jakub Kraszewski.

Za pożyczkę zakupione zostaną dwa angiografy komputerowe, tomograf komputerowy stacjonarny oraz aparat RTG. Dzięki wsparciu z ARP dojdzie też do innowacji szpitalnej apteki za sprawą robota do automatycznego przygotowania leków cytostatycznych.

"Przy pomocy takiego robota leki cytostatyczne będą mogły być przygotowane szybko, dokładnie i w sposób bezpieczny dla personelu i pacjenta. Zwiększy się też wydajność pracowni, ponieważ personel zostanie odciążony przez automatyczne przygotowanie leków" - wyjaśnił zastępca dyrektora naczelnego UCK ds. logistyki medycznej lek. Adam Sudoł.

To kolejna pożyczka pozyskana z Agencji Rozwoju Przemysłu przez Uniwersyteckie Centrum Kliniczne. Wcześniejsza udzielona w 2011 r., na kwotę 110 mln złotych, została wykorzystana w procesie restrukturyzacji gdańskiego szpitala. Została spłacona z 20-miesięcznym wyprzedzeniem. Ostatnia rata pożyczki została uregulowana we wrześniu 2019 roku.

Robert Pietrzak

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum