×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Gazeta Wyborcza: elita lekarzy zarabia naprawdę bardzo dobrze

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia05 grudnia 2013 08:42

Dyrektor dużego szpitala w Łodzi powiedział Gazecie Wyborczej, że regularnie wypłaca niektórym lekarzom pensje po 30 tys. zł brutto miesięcznie. Około 20 tys. zarabia u niego kilkudziesięciu lekarzy. Sam z 12 tys. zł ledwo "łapie się" w pierwszej setce na liście płac.

Gazeta Wyborcza: elita lekarzy zarabia naprawdę bardzo dobrze
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

W 2007 r. średnie zarobki lekarza z II stopniem specjalizacji wynosiły 5923 zł brutto. Po lekarskich strajkach w 2008 r. płace zaczęły rosnąć. Według Ministerstwa Zdrowia, które zbiera dane z 589 szpitali, ten sam lekarz na etacie zarabia teraz 7675 zł. Na umowie kontraktowej (musi sam opłacić ZUS, nie ma płatnego urlopu) średnie miesięczne wynagrodzenie to 10 278 zł. Więcej wyciągają ordynatorzy ze średnią płacą rzędu 10 710 na etacie i 13 138 zł na kontrakcie.

Dane ministerstwa nie pokazują jednak całej prawdy. W ostatnich latach zasady wynagradzania bardzo się zmieniły. Teraz specjaliści pracują zwykle w kilku miejscach. Oprócz pensji podstawowej dostają wynagrodzenie za dyżury, określoną stawkę za każdy wykonany zabieg, coraz częściej też szpitale dzielą się z nimi NFZ-owskimi stawkami za wykonane procedury medyczne.

Do medycznej arystokracji zaliczają się kardiolodzy interwencyjni, najczęściej ratują pacjentów z zawałem serca. Wielu z nich na stałe pracuje w publicznych szpitalach. Ale na dyżury w swoich oddziałach są wynajmowani jako jednoosobowe firmy.

Inny mechanizm to premia. Pracodawca uzależnia wypłatę kilkudziesięcioprocentowej premii od liczby wykonanych zabiegów. Takie rozwiązanie wprowadzono m.in. w Regionalnym Ośrodku Onkologicznym w Łodzi.

Więcej: www.gazeta.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
    PARTNER SERWISU
    partner serwisu

    Najnowsze