Gadomski o systemie nadzoru nad szpitalami: mamy zbyt duże rozdrobnienie struktury właścicielskiej

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 12 października 2020 11:19

Chcemy systemu nadzoru nad szpitalami poprzez poprzez stawianie im określonych wskaźników do osiągnięcia. To podejście jest bliższe korporacjom, ale skuteczne - powiedział w rozmowie z poniedziałkowym "Dziennikiem Gazetą Prawną" wiceminister zdrowia Sławomir Gadomski.

Gadomski o systemie nadzoru nad szpitalami: mamy zbyt duże rozdrobnienie struktury właścicielskiej
Wiceminister zdrowia Sławomir Gadomski Fot. Archiwum

Wiceminister zdrowia w rozmowie z "DGP" mówił m.in. o sytuacji finansowej szpitali. - Z najnowszych danych wynika, że obecnie zadłużenie szpitali wynosi 14 mld 761 zł. Niewiele więcej niż po ostatnim kwartale 2019 r. - wtedy było 14 mld 609 mln zł - poinformował. Pytany o zadłużenie po I kwartale tego roku, odpowiedział, że było to 15 mld 308 zł.

Wiceszef resortu zdrowia stwierdził, że paradoksalnie COVID pomógł szpitalom. - Zabezpieczyliśmy im stałe finansowanie niezależnie od tego, że wykonywały mniej świadczeń. To spowodowało, że generowały mniejsze koszty. Ponadto trzeba pamiętać, że szpitale w tym roku dostały od stycznia istotną zwyżkę wyceny - wyjaśnił.

Gadomski był też pytany, które szpitale mają największy problem z długami - samorządowe, kliniczne, czy resortowe. - To nie jest tak, że tylko jedna grupa wyróżnia się zadłużeniem. Problemy ze spłatą długów mają zarówno szpitale powiatowe, jak i kliniczne. Ponad 72 proc. długu generowane jest przez lecznice podległe samorządowi terytorialnemu - województwa i powiatów. Druga grupa to szpitale kliniczne. To wynika ze skali ich przychodów - mówił.

- Nie możemy obecnie patrzeć na zobowiązania jako liczby bezwzględne. Skala 8, 10 mld zł, czy 15 mld zł o niczym nie świadczy, jeśli nie odnosimy tego do poziomu kontraktów tych szpitali. Firmy często są bardzo zadłużone, bo na to pozwala struktura ich przychodów. Zadłużenie szpitali w odniesieniu do nakładów, jakie do nich trafiają z NFZ to 28 proc. W 2015 r. było to 33 proc. - wyjaśnił.

Pytany, czy 30 proc. zadłużenia to nic groźnego, ocenił, że każde przedsiębiorstwo ma zobowiązania. - To nie jest powód do dumy, ale do paniki również nie. W 2015 r. 5,3 proc. to był udział zobowiązań wymagalnych w łącznych nakładach na szpitalnictwo. Teraz to 3,8 proc. - dodał.

Gadomski był też pytany, co jest bardziej niepokojące - łączne zadłużenie czy rosnąca dynamika w zobowiązaniach wymagalnych. - Martwi nas i to, i to. Wiemy, że to krytyczne z punktu widzenia systemu. Trzeba to jednak odnosić do przychodów i patrzeć na to w perspektywie wieloletniej. Zadłużenie zostało też w pewnym sensie zrolowane, inaczej tych wymagalnych byłoby prawdopodobnie dużo więcej. Inżynieria finansowa w postaci kredytów konsolidacyjnych zmieniła strukturę tych zobowiązań wymagalnych na długoterminowe. Ich poziom niewiele się zmienia - pod koniec zeszłego roku to było 1,8 mld zł, w I kwartale tego roku - potem 2,24 mld zł. Teraz już jest znowu mniej, bo 2,042 mld zł - powiedział.

Wskazał, że plan dotyczący zadłużenia istnieje, ale nie jest prosty. - System zmiany wycen procedur szpitalnych może rozwiązać częściowo tę sytuację. W latach 2019-2020 r. do szpitali trafiło 3,5 mld zł więcej w postaci zwiększonych wycen. Nie wliczając do tego pieniędzy na podwyżki. To dużo - zauważył. Jak dodał, zatrzymany został wzrost poziomu zadłużenia wymagalnego. - Od dłuższego czasu oscylujemy wokół 2 mld zł - przypomniał. Czy można to jeszcze zmniejszyć? - Prawo wymaga od nas redefinicji sieci szpitali - mówił wiceminister.

- Ta zmiana ma również odpowiadać na potrzeby związane z ich sytuacją finansową. To, co identyfikujemy, to duża konkurencja pomiędzy szpitalami o kadrę medyczną i kontrakty z NFZ. Chcąc zapewnić dostępność do świadczeń, często wykraczają poza potrzeby medyczne regionu, gdzie działają. To wyniszczające. Więc pewien plan naprawy sytuacji zostanie zaprezentowany. Do końca października chcemy opracować założenia zmian w tym zakresie. Wiemy też, że to czas, w którym powinniśmy podjąć się odważnych reform i zmian w szpitalnictwie. Chcemy zrestrukturyzować sektor szpitalny. Do restrukturyzacji zadłużenia trzeba podejść systemowo - wyjaśnił.

Czy to oznacza, że nastąpi zmiana organów założycielskich? - Będziemy przedstawiać pewne propozycje w tym zakresie. Dziś mamy zbyt duże rozdrobnienie struktury właścicielskiej szpitali. Zajmiemy się też jakością zarządzania - dodał.

- Analizujemy system prowadzenia rachunkowości zarządczej, podejmowania decyzji, monitorowania oraz raportowania planów i strategii. Chcemy systemu nadzoru nad tymi szpitalami poprzez zarządzanie przez cele i stawianie im określonych wskaźników do osiągnięcia. Może to podejście jest bliższe korporacjom, ale przynajmniej skuteczne - wskazał.

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum