GUS: ceny usług lekarskich rosną najszybciej od 2002 r.

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 19 sierpnia 2019 11:20

Jak wynika z najnowszych danych GUS, usługi lekarskie były w lipcu br. droższe niż rok wcześniej o 5,6 proc. Od początku 2002 r. GUS nie odnotował tak wysokiego ich wzrostu. Wiele wskazuje na to, że nie jest to sytuacja jednorazowa.

Ceny usług lekarskich rosną i będą rosły Fot. Archiwum

Lipcowy odczyt inflacji w Polsce przyniósł kilka efektów, które nie były notowane od lat. Główny wskaźnik inflacji wyniósł 2,9 proc. W lipcu padł też niepokojący rekord cenowy usług lekarskich. Lipcowe tempo ich inflacji było szczególnie mocne, ale ogólnie ceny te rosną szybko: w ciągu ostatnich pięciu lat (od lipca 2014 r.) podrożały, według danych GUS, o 23 proc. - informuje next.wyborcza.pl

Jak wyjaśnia Marcin Mazurek, ekonomista mBanku, przyczyn szybko rosnących cen usług lekarskich należy szukać m.in. w ciasnym rynku pracy, deficycie lekarzy oraz coraz popularniejszych dodatkowych ubezpieczeniach. Te powodują, że niska podaż lekarzy spotyka się z coraz większym popytem. Te czynniki nie ustaną szybko, zatem i ceny usług lekarskich nadal będą rosły.

Jakub Rybacki, ekonomista ING Banku Śląskiego zauważa, że trend wzrostowy w przypadku cen usług medycznych najprawdopodobniej będzie się utrzymywał, a do listy przyczyn wzrostu tych cen dodaje starzenie się społeczeństwa i - co za tym idzie - coraz wyższe zapotrzebowanie na usługi lekarskie.

Więcej: next.wyborcza.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum