GIS: spodziewamy się wzrostu zachorowań na grypę

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 19 września 2009 13:15

Główny Inspektorat Sanitarny przygotowuje się do sezonu grypowego i do ewentualnej mutacji wirusa A/H1N1. Do sześciu stacji sanitarno-epidemiologicznych trafiły już pieniądze na dostosowanie laboratoriów do badań na obecność wirusa. Rząd przekazał już na ten cel 2,5 mln zł.

Jan Bodnar, rzecznik Głównego Inspektoratu Sanitarnego, przypomniał, że Ministerstwo Zdrowia prowadzi rozmowy z firmami farmaceutycznymi w sprawie szczepionki przeciwko A/H1N1.

Resort planuje zakup około 4 mln dawek. Na jedną osobę potrzeba dwóch, będzie więc można zaszczepić około 2 mln osób.

GIS przekazał też  materiały informacyjne o grypie ministerstwu edukacji. - Szkoły są kluczowym elementem profilaktyki. Wśród dzieci jest najwięcej przypadków zachorowań. Trwają także kontrole, czy w szkołach istnieje możliwość mycia rąk przez uczniów, chodzi o to, żeby w każdej placówce znajdowało się mydło, ciepła woda i ręczniki. Szkoły, które tego nie spełnią będą karane - powiedział Bondar.

Szefowa Krajowego Ośrodka ds. Grypy prof. Lidia Brydak uważa, że w tym sezonie będą krążyć trzy wirusy grypy, drugiego podtypu A, H1N1,H3N2 oraz typ B. - Jeżeli chcemy uchronić się przed grypą sezonową, powinniśmy się zaszczepić. WHO bije na alarm w sprawie konieczności szczepień we wszystkich krajach. W Polsce zaszczepiło się w ostatnim sezonie tylko 5,2 proc. populacji. Szczepionka przeciw grypie sezonowej nie uchroni przed zakażeniem wirusem A/H1N1, ale podnosi odporność – powiedziała PAP prof. Brydak.

Zapewniła też, że rząd zakupi szczepionki przeciwko A/H1N1, kiedy badania kliniczne zostaną zakończone. Szczepionka nie będzie jednak dostępna na rynku. Dostaną je wytypowane grupy największego ryzyka.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum