GIS: będzie wielka reorganizacja w powiatowych stacjach Sanepidu?

Autor: Dziennik Bałtycki, KR/Rynek Zdrowia • • 26 stycznia 2012 14:28

Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Gdańsku zamierza zlikwidować część oddziałów laboratoryjnych w jednostkach powiatowych. Być może dojdzie też do łączenia stacji w powiatach.

Jak informuje Dziennik Bałtycki, w województwie pomorskim działa obecnie dziesięć laboratoriów w stacjach powiatowych Sanepidu. Docelowo mają pracować cztery. Planowane jest również łącznie stacji. Dwie lub trzy mają być zarządzane przez jednego inspektora sanitarnego w tym powiecie, który będzie główną siedzibą dla połączonych placówek. Jak podkreśla WSSE, nie oznacza to całkowitej likwidacji placówki w danym powiecie.

Obecnie nie wiadomo, ile osób może stracić pracę w wyniku planowanych zmian organizacyjnych stacji sanitarno-epidemiologicznych. Szczegóły mają być opracowane do maja 2012 r. Wejdą w życie w 2013 r.

Elżbieta Otwinowska, naczelnik biura Głównego Inspektora Sanitarnego, w rozmowie z portalem rynekzdrowia.pl wyjaśnia, że Główny Inspektor Sanitarny zwrócił się do państwowych wojewódzkich inspektorów sanitarnych o przedłożenie zamierzeń sprawowania nadzoru z zakresu zdrowia publicznego w latach 2013-2016 w związku z rozszerzonymi zdaniami ustawowymi z uwzględnieniem poziomu finansowania w tym okresie stacji sanitarno-epidemiologicznych.

- Państwowi wojewódzcy inspektorzy sanitarni winni uzgodnić zamierzenia z wojewodami, jako dysponentami środków budżetu państwa, z których finansowane są wojewódzkie i powiatowe stacje sanitarno-epidemiologiczne - wyjaśnia Elżbieta Otwinowska.

Wskazuje, że ocena Głównego Inspektora Sanitarnego, iż zadania ustawowe w proponowanych warunkach będą mogły zostać wykonane, może spowodować opracowanie projektów zmian rozporządzeń ministra zdrowia w sprawie wykazu stacji sanitarno-epidemiologicznych wykonujących badania laboratoryjne i pomiary oraz określenia obszarów działania państwowych powiatowych inspektorów sanitarnych.

Więcej: www.dziennikbaltycki.pl
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum