Fundusz tnie wyceny procedur w kardiologii inwazyjnej: było za dobrze?

Autor: Daniel Mieczkowski/Rynek Zdrowia • • 30 czerwca 2011 06:20

Projekt zarządzenia prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia zawiera propozycję obniżenia wartości punktowej czterech procedur związanych z inwazyjnym leczeniem ostrego zespołu wieńcowego i trzech związanych z angioplastyką. 1 lipca zarządzenie ma zostać podpisane przez prezesa NFZ. Jak dowiedział się portal rynekzdrowia.pl na ten sam dzień zaplanowano spotkanie z przedstawicielami środowiska kardiologicznego.

Fundusz tnie wyceny procedur w kardiologii inwazyjnej: było za dobrze?
Z projektu zarządzenia wynika, że wartość punktowa czterech procedur z zakresu inwazyjnego leczenia ostrego zespołu wieńcowego (OZW) zmniejszyłaby się średnio o około 6 proc., a wycena trzech procedur angioplastyki średnio o około 17 proc. Największy spadek wartości punktowej (22 proc.) miałby dotyczyć procedury zdefiniowanej w załączniku do zarządzenia jako angioplastyka z implantacją nie mniej niż dwóch stentów lub wielonaczyniowa.

Fundusz uzasadnia
Andrzej Troszyński, rzecznik NFZ, wyjaśnia w rozmowie z portalem rynekzdrowia.pl, że Fundusz stale monitoruje rzeczywiste koszty procedur. Przypomina jednocześnie, że w  projekcie zarządzenia obniżającego wycenę niektórych świadczeń kardiologicznych podwyższone zostało finansowanie procedur transplantacyjnych.

- Gdy istnieje potrzeba zwiększenia wyceny, jak np. w przypadku transplantacji, robimy to. W przypadku OZW jest odwrotnie - twierdzi Andrzej Troszyński. Jego zdaniem głównym powodem takiej decyzji był spadek cen stentów stosowanych w tych procedurach.

- Dodatkowo obserwujemy "epidemię" sprawozdawczości ostrego zespołu wieńcowego, która nie znajduje pokrycia w rzeczywistej zachorowalności - zwraca uwagę rzecznik NFZ. I  dodaje, że nie tylko w opinii NFZ, ale także środowiska kardiologicznego, wiąże się to właśnie z wygórowaną wyceną.

Leczenie ostrych zespołów wieńcowych nie jest limitowane przez NFZ, w ostatnich latach powstało zatem sporo nowych ośrodków kardiologii inwazyjnej. Prof. Grzegorz Opolski, krajowy konsultant w dziedzinie kardiologii, istotnie podnosił ten problem.

- W Polsce działa około 120 pracowni hemodynamiki. Dalsze zwiększanie liczby tych ośrodków może prowadzić do obniżenia standardów świadczonych w nich procedur - mówił nam prof. Opolski.

We wnioskach ze spotkania Krajowego Zespołu Nadzoru Specjalistycznego w dziedzinie kardiologii w 2010 r. także można przeczytać, że zbyt intensywne powstawanie pracowni kardiologii inwazyjnej, może doprowadzić do "spadku liczby procedur w przeliczeniu na jedną pracownię, a więc obniżenia jakości usług kardiologicznych".

Z drugiej strony profesor Opolski jest przekonany, że zmniejszenie wyceny świadczeń nie poprawi sytuacji: budżet ośrodków wykonujących procedury kardiologii inwazyjnej zmniejszy się, w zależności od profilu zabiegów, od 10 do 15 proc. Dlatego konsultant podczas zaplanowanego na piątek (1 lipca) spotkania z NFZ zamierza namawiać płatnika do innego rozwiązania - wyodrębnienia cięższych przypadków, pacjentów powyżej 70. roku życia z chorobami współistniejącymi - za których Fundusz powinien płacić więcej, niż za przypadki lżejsze.

Kto straci najwięcej?
Prof. Hanna Szwed, mazowiecki konsultant wojewódzki w dziedzinie kardiologii, jest zaniepokojona propozycjami NFZ. Podkreśla, że z powodu zmniejszenia wyceny świadczeń szpitale kardiologiczne stracą znaczącą część środków.

Doc. Maciej Lesiak, przewodniczący Sekcji Interwencji Sercowo-Naczyniowych Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego zwraca natomiast uwagę, że spadek finansowania świadczeń odczują przede wszystkim duże, specjalistyczne lecznice wykonujące skomplikowane zabiegi i otrzymujące te same pieniądze bez względu na to, czy wszczepiony zostanie jeden stent, czy też wykonany jest skomplikowany zabieg z kilkoma stentami.

Jego zdaniem prezentowane przez Fundusz uzasadnienie cieć jest chybione.

- NFZ sugeruje, że koszty procedur są przeszacowane i zwraca uwagę na mniejsze koszty zakupu stentów. Zapomina jednak, że koszt procedury to nie tylko kwestia stentu, ale także wielu innych składników - argumentuje Maciej Lesiak.

Wśród czynników wpływających na koszty procedur wymienia między innymi hospitalizację, leczenie powikłań, podawanie drogich leków.

- Dlatego nie można obniżyć o 20 proc. wyceny procedury na podstawie 20-procentowego spadku cen stentów - twierdzi przewodniczący Sekcji Interwencji Sercowo-Naczyniowych Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego

Zaznacza również, że w Polsce leczy się coraz "trudniejszych" pacjentów: średnia wieku wzrosła ostatnio o pięć lat, co generuje wzrost kosztów terapii.  Trzeba także uwzględnić drożejące media, wysoką inflację oraz rosnące wymagania NFZ i Ministerstwa Zdrowia dotyczące personelu i sprzętu.

Maciej Lesiak przyznaje, że w 2010 r. liczba zabiegów wzrosła o kilkanaście procent, jednak jego zdaniem wiąże się to m. in. z akcją społeczną Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego "Zawalcz o swoje serce".

- W całej Polsce pojawiły się wówczas billboardy, spoty w kinach i w telewizji. Przesłaniem kampanii było przekonanie ludzi, że w przypadku bólu w klatce piersiowej nie należy czekać, ale natychmiast szukać pomocy. Sądzę, że dzięki temu większa liczba pacjentów z zawałem serca trafiła na leczenie inwazyjne - uważa Maciej Lesiak.

Sukces? Tak, ale...
Podkreśla zarazem, że liczba zawałów serca leczonych inwazyjnie w Polsce systematycznie rośnie.

- Możemy mówić o fenomenie polskiej kardiologii interwencyjnej. Umieralność szpitalna pacjentów z zawałami drastycznie spadła i wynosi obecnie tylko około 4 proc. - informował w rozmowie z Rynkiem Zdrowia prof. Witold Rużyłło, dyrektor Instytutu Kardiologii w Aninie. - To jest ogromny sukces i stawia nas w europejskiej czołówce pod względem wyników w leczeniu zawałów - zaznaczył prof. Rużyłło.

Maciej Lesiak zwraca natomiast uwagę, że w chwili, gdy Polska dogoniła, a nawet przegoniła Europę w zakresie skuteczności leczenia zawałów serca, płatnik paradoksalnie uznał, że kardiologia interwencyjna ma się za dobrze.

- Te same procedury, których wycenę NFZ zamierza zmniejszyć, na Słowacji czy na Węgrzech są wyceniane znacznie wyżej, nie mówiąc już o Szwajcarii lub innych krajach - dodaje Maciej Lesiak.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum