Fundusz: będzie premiowanie za drobne zabiegi w ramach AOS

Autor: Anna Kaczmarek/Rynek Zdrowia • • 16 września 2013 14:18

O około 230 tys. wzrosła w stosunku do 2012 r. liczba świadczeń zabiegowych udzielonych w ramach ambulatoryjnej opieki specjalistycznej, przy jednoczesnym zmniejszeniu o 30 tys. liczby takich zabiegów wykonanych przez szpitale - poinformowała prezes NFZ Agnieszka Pachciarz.

Fundusz: będzie premiowanie za drobne zabiegi w ramach AOS
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Harmonizacja wycen drobnych procedur zabiegowych, które są możliwe do realizacji zarówno w szpitalach, jak i przychodniach specjalistycznych przyniosła, zdaniem Funduszu, pożądane efekty, czyli zwiększenie ilości wykonanych procedur w ramach ambulatoryjnej opieki specjalistycznej (AOS).

Dzięki przesunięciu zabiegów ze szpitali do ambulatoriów, NFZ zaoszczędził około 63 mln zł. Nadwyżkę postanowił przeznaczyć na finansowanie poważniejszych zabiegów wykonywanych w warunkach szpitalnych.

- Nie spodziewaliśmy się takiego wzrostu ilości zabiegów wykonywanych ambulatoryjnie, po działaniach harmonizacyjnych wprowadzonych z początkiem tego roku - przyznała prezes NFZ w poniedziałek (16 września) podczas konferencji prasowej.

Fundusz chce jeszcze bardziej zachęcić świadczeniodawców do zwiększania ilości drobnych zabiegów w AOS, dlatego od 2014 r. w ramach kontraktowania zostanie wydzielona część zabiegowa w AOS, a świadczeniodawcy wykonujący w trybie ambulatoryjnym drobne zabiegi będą premiowani wysokością kontraktów obejmujących te świadczenia.

Zostanie też zwiększona liczba procedur, które będą mogły być wykonywane w ramach drobnych, ambulatoryjnych zabiegów.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
    PARTNER SERWISU
    partner serwisu

    Najnowsze