×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Fundusz Medyczny. Niedzielski: to ważne, by uprościć częściowo ścieżkę refundacji

Autor: KM • Źródło: Rynek Zdrowia, Serwis Rzeczypospolitej Polskiej11 października 2021 14:08

Fundusz Medyczny poprawi dostęp do innowacyjnych terapii leczniczych - poinformował w poniedziałek minister zdrowia Adam Niedzielski

Fundusz Medyczny. Niedzielski: to ważne, by uprościć częściowo ścieżkę refundacji
Minister zdrowia Adam Niedzielski, fot. PAP/Adam Warżawa
  • Fundusz Medyczny powstał po to, by wzmocnić kierunki finansowania środków - poinformował minister zdrowia Adam Niedzielski
  • Środki wydatkowane na zdrowie będą ukierunkowane zgodnie z zapisami ustawy o Funduszu Medycznym - zaznaczył minister
  • Fundusz ma poprawić dostęp do innowacyjnych terapii - dodał

Podczas poniedziałkowej konferencji po inauguracji nowego roku akademickiego na Gdańskim Uniwersytecie Medycznym w Atheneum Gedanense Novum w Gdańsku, minister zdrowia Adam Niedzielski podjął temat Funduszu Medycznego. Poinformował, że ideą powstania Funduszu Medycznego było przede wszystkim "wzmocnienie pewnych kierunków wydatkowania środków".

Fundusz Medyczny poprawi dostęp do innowacyjnych terapii

- Rzeczywiście wszystkie środki, niezależnie od tego, na jakiej półce się znajdują, czy jak są nazwane: czy to Fundusz Medyczny czy Narodowy Fundusz Zdrowia jako ten główny element finansowania zdrowia w Polsce, to są środki, które będą ukierunkowane zgodnie z zapisami, które w ustawie o Funduszu Medycznym się znajdują - mówił minister zdrowia.

Niedzielski podkreślił ponadto wagę Funduszu jako czynnika, który poprawi dostępność nowoczesnych terapii dla pacjentów.

- Jedną z największych wartości tego Funduszu jest to, że będziemy chcieli z ogromną determinacją poprawić dostępność do innowacyjnych terapii leczniczych, lekowych, które jeszcze funkcjonują na zasadzie nowatorskich rozwiązań, nie przeszły jeszcze pewnego systemu wdrożenia do systemu refundacji w kraju - zaznaczył minister.

Szef resortu zdrowia poinformował, że w ramach środków z Funduszu Medycznego monitorowane są najnowsze technologie lekowe, a następnie podlegają one ocenie "w bardzo szybkim trybie".

- Jest to bardzo potrzebne w dziedzinie onkologicznej, żeby część z nich (środków - red. RZ) wprowadzać na taką uproszczoną, przyspieszoną ścieżkę refundacyjną, żeby pacjenci mogli z tych najnowszych technologii również korzystać - podsumował minister zdrowia Adam Niedzielski.

Czytaj też: Fundusz Medyczny. Ekspert: ustawa to potworek prawny

RDTL. Ratunkowy dostęp do leków. W systemie są dziury, a pacjenci walczą o życie

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
    PARTNER SERWISU
    partner serwisu

    Najnowsze