Fundacja My Pacjenci krytycznie o pakiecie antykolejkowym

Autor: RR/Rynek Zdrowia • • 14 maja 2014 16:17

Fundacja My Pacjenci odniosła się do propozycji ministra zdrowia z tzw. pakietu antykolejkowego. "Pacjenci obawiają się, że nie poprawią one istotnie ich sytuacji w systemie ochrony zdrowia i nie skrócą kolejek do specjalistów"- czytamy w przesłanym nam stanowisku.

Pacjenci zwracają uwagę, że może dojść do ”nadrozpoznawania” problemów onkologicznych po to, żeby przeprowadzić szybką diagnostykę. Już teraz się zdarza, że lekarze POZ w nadziei, że pomogą pacjentom przebić się przez system wpisują na skierowaniach na badania rozpoznanie onkologiczne.

Już dziś NFZ leczy dwukrotnie więcej indywidualnych pacjentów z rozpoznaniem raka płuca niż wykazuje Krajowy Rejestr Nowotworów. Zjawisko może się nasilić - ocenia Fundacja My Pacjenci.

Wyjaśnienia wymaga dość dziwny - zdaniem Fundacji - pomysł określania dla lekarzy POZ kierujących pacjentów na szybką ścieżkę diagnostyki onkologicznej minimalnego współczynnika rozpoznawania nowotworów, a także uzależnianie możliwości kierowania pacjentów z podejrzeniem nowotworu na taką diagnostykę od faktu odbycia szkoleń z zakresu rozpoznawania nowotworów.

Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem byłoby motywowanie finansowe lekarzy POZ (gratyfikacja finansowa za każdego właściwie i szybko skierowanego pacjenta z potwierdzoną przez onkologa chorobą nowotworową).

Zdaniem Fundacji My Pacjenci, w interesie pacjentów nie jest wprowadzenie wymogu udawania się po skierowanie do dermatologa i okulisty, do których dostęp dotychczas był bezpośredni.

Największą jednak wątpliwość budzi fakt, że nie zaproponowano żadnych rozwiązań o charakterze finansowym, które miałyby pokryć zwiększone wydatki związane z szybką diagnostyką onkologiczną czy skróceniem kolejek do specjalistów.

W istocie zamiast rozwiązania problemu nadmiernie długich kolejek do specjalistów po raz kolejny zaproponowano udoskonalenie sposobu monitorowania i kontrolowania już kolejek istniejących - podsumowuje Ewa Borek, prezes Fundacji MY Pacjenci

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum