Francuzi reformują szpitale

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 25 czerwca 2009 10:55

Po półrocznym debatowaniu francuski parlament przyjął definitywnie projekt ustawy o reformie szpitali, zmierzający w kierunku wzmocnienia menadżerskiej roli dyrektorów tych placówek. Propozycja wywoływała burzliwe protesty w służbie zdrowia, obawiającej się faktycznej prywatyzacji szpitali.

Projekt tzw. ustawy Bachelot - od nazwiska obecnej minister zdrowia - zaakceptował francuski Senat. Wcześniej przyjęła go izba niższa parlamentu - Zgromadzenie Narodowe.

Za ustawą głosowali parlamentarzyści rządzącej prawicowej Unii na Rzecz Ruchu Ludowego, zaś przeciw niej - cała opozycyjna lewica na czele z socjalistami. Opozycja twierdzi, że projekt zmierza w stronę „uśmiercenia publicznych szpitali” i wprowadzenia „opieki zdrowotnej dwóch prędkości”.

Komentatorzy zauważają jednak, że pod naciskiem protestów społecznych pierwotne zapisy ustawy, przewidujące uczynienie dyrektorów szpitali ich menadżerami znacznie zmieniono. Ostatecznie przyjęto bowiem zasadę, że o strategii medycznej danej placówki dyrektor decydował będzie wspólnie z organem złożonym z zatrudnionych w niej lekarzy. Ich działania będzie kontrolowała dodatkowo rada nadzorcza.

Ustawa przewiduje możliwość scalania szpitali z jednego regionu w „Terytorialne Wspólnoty Szpitalne”, co powinno - zdaniem inicjatorów tych przepisów - polepszyć jakość oferowanych w nich medycznych usług.

Projekt przygotowanej przez minister Roselyne Bachelot ustawy napotkał w ostatnich miesiącach silny opór, przede wszystkim w postaci ulicznych manifestacji pracowników szpitali. Sprzeciwiały mu się także autorytety medyczne, obawiające się podporządkowania troski o zdrowie pacjentów zasadzie dochodowości szpitali.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum