Francuska służba zdrowia strajkuje

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 15 maja 2009 08:50

W czwartek (14 maja) we Francji mobilizowano przeciwników zmian wprowadzonych przez prawicowy rząd Francois Fillona. Lekarze, pielęgniarki wyszli na ulicę by zamanifestować swoje niezadowolenie.

W około 30 miastach, m.in. w Paryżu, Lyonie, Marsylii, demonstrowali lekarze, pielęgniarki i personel medyczny. Największa, paryska manifestacja zgromadziła według policji ponad 3 tysiące ludzi, a według związków zawodowych - 14 tysięcy. Media zauważają, że w porównaniu z poprzednimi manifestacjami w końcu kwietnia ruch kontestacyjny służby zdrowia osłabł.

Jednocześnie - jak podało ministerstwo zdrowia - w czwartek strajkowało około jednej czwartej lekarzy w Paryżu i co dziesiąty lekarz poza stolicą Francji.

Ten dzień protestów objął także w niektórych miastach studentów i wykładowców akademickich, którzy od wielu miesięcy sprzeciwiają się planowanej reformie uczelni wyższych. W Marsylii lekarze i studenci maszerowali ramię w ramię we wspólnym pochodzie.

Personel medyczny protestuje przeciw projektowi reformy szpitali, nazywanemu - od nazwiska minister zdrowia - ustawą (Roselyne) Bachelot. Zakłada ona zwiększenie roli dyrektorów szpitali i upodobnia ich do szefów przedsiębiorstw. Protestujący obawiają się, że doprowadzi to do masowych zwolnień pracowników szpitali.

Premier Fillon podkreślił w wywiadzie dla czwartkowego Le Figaro, że rząd nie pójdzie już na żadne ustępstwa wobec pracowników służby zdrowia, protestujących przeciw planowanej reformie. Równie stanowczo odrzucił możliwość odejścia rządu od planu reformy uczelni wyższych, który wywołał blokady i strajki na uczelniach. Zdaniem premiera, w kilku uczelniach sparaliżowanych protestami egzaminy odbędą się albo na jesieni, albo też w zastępczych lokalach poza kampusami uniwersyteckimi.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum