×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Fizjoterapeuci zapowiadają protest kroczący: walka na hasła, strajk włoski i zwolnienia lekarskie

Autor: Marzena Sygut/Rynek Zdrowia30 kwietnia 2019 16:55

Fizjoterapeuci nie chcą dalej czekać na obiecane przez ministra zdrowia w styczniu 2019 r. tzw. "znaczone" pieniądze dedykowane dla zawodów medycznych, które podwyżki ominęły i zapowiadają protest kroczący pod hasłem: "Maj bez fizjoterapeutów". Akcja rozpocznie się od masowego oddawania krwi we wtorek, 7 maja.

Fizjoterapeuci zapowiadają protest kroczący: walka na hasła, strajk włoski i zwolnienia lekarskie
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Jak zapowiada w rozmowie z rynkiemzdrowia.pl dr Tomasz Dybek, przewodniczący Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pracowników Fizjoterapii, zaplanowane na miesiąc maj akcje fizjoterapeutów odbędą się pod przygotowanymi hasłami. "Wyjście naprzeciw pacjentom" - to hasło ma towarzyszyć akcji oddawanie krwi przez fizjoterapeutów na rzecz pacjentów.

- Chcemy aby w akcji wzięło udział całe środowisko fizjoterapeutów, niezależnie od tego czy konkretny fizjoterapeuta należy do związków czy też nie. Masowe oddawanie krwi będzie się równało z nieobecnością dawców krwi w pracy. Jeśli na wzięcie udziału w majowej akcji zdecydują się wszyscy fizjoterapeuci, w szpitalach i przychodniach zabraknie 60 tysięcy pracowników - mówi Dybek o związkowych oczekiwaniach.

Na 8 maja zaplanowana jest kolejna akcja: "Nie chodzimy na skróty - Ratujemy system". Jak mówi przewodniczący protest ten przybierze charakter strajku włoskiego, który polega na bardzo skrupulatnym udzielaniu świadczeń zgodnie z procedurami. Trzeba się będzie liczyć z dłuższym oczekiwaniem na wizytę.

- Po 13 maja planujemy rozpoczęcie głodówki, a także masowe wizyty u lekarza i - co się z tym wiąże - zwolnienia chorobowe. Tym akcjom będą przyświecać hasła: "Dbamy o zdrowie, gdy zawodzi" i "Głodujemy teraz oficjalnie" - opowiada Dybek.

Przewodniczący Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pracowników Fizjoterapii tłumaczy, że zapowiadany przez związek majowy protest kroczący "ma zwrócić uwagę MZ, iż w ochronie zdrowia są też inne zawody medyczne, oprócz: lekarza, pielęgniarki i ratownika medycznego".

- Mamy dość czekania. My też chcemy być zauważani. Chcemy by Ministerstwo Zdrowia wywiązało się z zapowiadanych podwyżek, które mieli otrzymać od 1 marca dotychczas pomijani płacowo pracownicy medyczni. Niestety fizjoterapeuci do tej pory nie otrzymali tych pieniędzy. Chcemy takich podwyżek, jakie dostały pielęgniarki, czyli 1600 zł brutto - stwierdza Dybek.

Dodaje: Protestujemy przez cały, nie damy o nas zapomnieć. Nie wykluczam, że akcja potrwa dłużej.

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
    PARTNER SERWISU
    partner serwisu

    Najnowsze