KIF pyta NFZ o wycenę dla fizjoterapii. Co jest nie tak?

Autor: oprac. KG • Źródło: KIF28 września 2021 16:13

NFZ poinformował o zmianie terminu wejścia w życie zarządzenia wprowadzającego zmiany w wycenie świadczeń rehabilitacyjnych, które budziło i nadal budzi wiele emocji - zauważa Krajowa Izba Fizjoterapeutów. Izba wskazuje na ''skandaliczny tryb''.

Prof. Maciej Krawczyk apeluje o uwzględnianie opinii ekspertów KIF w procesie zmiany wycen, postuluje też całościową reformę fizjoterapii. Fot. PTWP
  • Krajowa Izba Fizjoterapeutów odnosi się do zarządzenia nr 155/2021/DSOZ ws. określenia warunków zawierania i realizacji umów w rodzajach rehabilitacja lecznicza oraz programy zdrowotne w zakresie świadczeń - leczenie dzieci i dorosłych ze śpiączką
  • Zarządzenie nr 155/2021/DSOZ Prezesa NFZ nowelizuje zarządzenie nr 65/2021/DSOZ z dnia 9 kwietnia 2021 r. zmieniające zarządzenie dot. leczenia dzieci i dorosłych ze śpiączką
  • Według KIF przesunięcie terminu wejścia w życie zarządzenia nr 65/2021/DSOZ to kolejna zmiana, którą NFZ zaskakuje świadczeniodawców ''dosłownie w ostatniej chwili''

Jak wskazuje Krajowa Izba Fizjoterapeutów, 24 września NFZ poinformował o zmianie terminu wejścia w życie Zarządzenia nr 65/2021/DSOZ Prezesa NFZ z dnia 9 kwietnia 2021 r. ''wprowadzającego zmiany w wycenie świadczeń rehabilitacyjnych, które budziło i nadal budzi wiele emocji''. 

KIF podkreśla, że od samego początku wprowadzania zmian w wycenach świadczeń fizjoterapeutycznych przez NFZ - Izba wskazywała na ‘’skandaliczny tryb’’ oraz niewłaściwą komunikację ze strony Funduszu.

Fizjoterapeuci przypominają, że w liście z 12 kwietnia prezes Krajowej Izby Fizjoterapeutów prof. Maciej Krawczyk zwracał uwagę, że Izba od lat postuluje i przedstawia uwagi do aktów i procedur NFZ.

''Nie zostają one uwzględnione lub zostają przyjęte w kadłubkowej formie" - pisał szef KIF w liście z 12 kwietnia. Przypomniał wtedy omyłkowe opublikowanie zarządzenia, które zmieniało wyceny a w uzasadnieniu posłużono się argumentem, że postąpiono zgodnie z ekspertyzą KIF. "To wierutne kłamstwo'' - przekonywał.

Na kolejną zmianę świadczeniodawcy mają tydzień?

W piątek (24 września) Krajowa Izba Fizjoterapeutów zwróciła uwagę, że przesunięcie terminu wejścia w życie zarządzenia nr 65/2021/DSOZ to kolejna zmiana, którą NFZ zaskakuje świadczeniodawców dosłownie w ostatniej chwili.

''W naszej ocenie uzasadnienie wskazujące na dodatkowy termin dla świadczeniodawców jest mało wiarygodne, skoro publikuje się informacje o przedłużeniu terminu na kilka dni przed terminem wejścia w życie. Co oznacza, że na kolejną zmianę organizacyjną świadczeniodawcy mają zaledwie tydzień'' - czytamy  na stronie internetowej KIF.

Izba fizjoterapeutów zauważyła też, iż NFZ nie podaje na jakiej podstawie oparł wyceny, a ‘’równocześnie zasłania się pracą Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji (AOTMiT), która ma opracować nowe wyceny świadczeń z zakresu rehabilitacji’’.

Jak pisze KIF, podkreślenia wymaga fakt, że prace AOTMiT nad zmianami w rehabilitacji leczniczej  trwają aż od… 2016 roku.

Fizjoterapeuci pytają NFZ i AOTMiT

Krajowa Izba Fizjoterapeutów wskazuje, że na początku września zapytała o to, jak kilkumiesięczne vacatio legis wykorzystały NFZ i AOTMiT.

W liście z 10 września do szefa Funduszu wiceprezes KIF Tomasz Niewiadomski w związku ze zbliżającą się datą wejścia w życie tj. 01 października 2021 r. Zarządzenia nr 65/2021/DSOZ Prezesa NFZ z dnia 09 kwietnia 2021 r. wprowadzającego zmniejszenie wag punktowych zabiegów fizykalnych oraz napływającym do Izby licznymi zapytaniami, pytał, czy podjęte prace w zakresie taryfikacji świadczeń rehabilitacyjnych w  okresie zastosowanego 6 miesięcznego okresu vacatio legis dla ww. zarządzenie, oparte zostały o standard rachunku kosztów?

Prosił też o informację, czy taryfikacja świadczeń rehabilitacyjnych zostanie ogłoszona i zaimplantowana do świadczeń przed dniem 1 października br.

Odpowiedź jeszcze nie nadeszła.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum