Fizjoterapeuci oddali krew i rozpoczęli strajk włoski

Autor: KL, Głos Pomorza/Rynek Zdrowia • • 08 maja 2019 10:20

Po masowym oddawaniu krwi fizjoterapeuci rozpoczynają strajk włoski. Zapowiadają , że kolejnym krokiem w przypadku braku reakcji na ich protest będzie głodówka.

Fizjoterapeuci oddali krew i rozpoczęli strajk włoski
Od 8 maja fizjoterapeuci rozpoczynają tzw. protest włoski. Będziemy wykonywać poprawnie, spowolnionym rytmem naszą pracę - zapowiadają fizjoterapeuci. Fot. PTWP

W całym kraju 5 tys. fizjoterapeutów oddało we wtorek (7 maja) krew i wzięło dzień wolny w ramach akcji "Fizjoterapeuci-pacjentom" - podał zrzeszający ich związek. Akcja jest początkiem protestu "Maj bez fizjoterapeuty", w którego ramach będą oni domagać się m.in. podwyżek wynagrodzeń i poprawy dostępności do fizjoterapii. 

W niektórych placówkach jak np. Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym Słupsku fizjoterapeuci choć popierają akcję to póki co normalnie pracują i czekają na rozmowy z zarządem szpitala. Te mają mieć miejsce w czwartek (9 maja). Jeżeli nie będzie zadowalającej propozycji, fizjoterapeuci nie wykluczają, że nie zaostrzą swojej formy protestu. 

Jak mówił nam przewodniczący Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pracowników Fizjoterapii dr Tomasz Dybek fizjoterapeuci mają pięć postulatów: godne płace, szkolenia, adekwatne wyceny świadczeń fizjoterapeutycznych, lepszy dostęp pacjenta do fizjoterapeuty i poprawa wynagrodzeń. 

Jak wyjaśniał przedstawiciele tej profesji po studiach magisterskich zarabiają 1,6-1,8 tys. zł netto. Z góry skazani są przez system na to, żeby pracować na 2-3 etaty. 

Od 8 maja fizjoterapeuci rozpoczynają tzw. protest włoski. - Będziemy wykonywać poprawnie, spowolnionym rytmem naszą pracę - powiedział Dybek.

Zapowiedział, że pod koniec maja protestujący rozpoczną głodówkę. 

Minister zdrowia, odnosząc się do akcji fizjoterapeutów, powiedział we wtorek (7 maja) mediom, że nie ma możliwości prawnej, aby przekazać "znaczone" pieniądze dla nieuregulowanych odrębnie grup, w tym dla fizjoterapeutów, na takich zasadach jak np. dla pielęgniarek. Podkreślił, że szpitale otrzymały podwyżki ryczałtu i dyrektorzy placówek mogą zastanowić się nad przekazaniem część środków na podwyżki dla pracowników.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum