Fizjoterapeuci kontraktowi rozpoczęli protest. Powodem niskie płace

Autor: oprac. SzB • Źródło: dzierzgon.naszemiasto.pl, Rynek Zdrowia27 września 2022 11:00

W szpitalu w Sztumie protest rozpoczęli fizjoterapeuci kontraktowi. Powodem — niskie płace. — Dlaczego jedni pracownicy mają wyższe stawki, a inni wręcz zdecydowanie niższe? — pytają.

Fizjoterapeuci kontraktowi rozpoczęli protest. Powodem niskie płace
Fizjoterapeuci kontraktowi rozpoczęli protest. Powodem niskie płace. Fot. AdobeStock
  • Fizjoterapeuci kontraktowi pracujący w sztumskim szpitalu rozpoczęli protest w związku z kwestiami płacowymi
  • Głośno apelują do zarządu spółki placówki, aby "zaczął traktować wszystkich pracowników jednakowo, niezależnie od rodzaju umowy".
  • - Wszyscy wykonujemy te same czynności i od wszystkich na tych samych stanowiskach wymaga się takich samych kwalifikacji. Zachodzi więc pytanie: dlaczego jedni pracownicy mają wyższe stawki, a inni wręcz zdecydowanie niższe? - podkreślają, cytowani przez portal sztum.naszemiasto.pl fizjoterapeuci

Protest fizjoterapeutów kontraktowych

Fizjoterapeuci kontraktowi, którzy pracują w Szpitalu Polskim w Sztumie (woj. pomorskie), rozpoczęli protest — informuje lokalny portal sztum.naszemiasto.pl. Powodem są kwestie płacowe. 

Fizjoterapeuci głośno apelują do zarządu spółki, aby "zaczął traktować wszystkich pracowników jednakowo, niezależnie od rodzaju umowy". 

- Wszyscy wykonujemy te same czynności i od wszystkich na tych samych stanowiskach wymaga się takich samych kwalifikacji. Zachodzi więc pytanie: dlaczego jedni pracownicy mają wyższe stawki, a inni wręcz zdecydowanie niższe? - podkreślają cytowani przez portal fizjoterapeuci ze szpitala w Sztumie. 

Jak informuje sztum.naszemiasto.pl, zaprzestali oni realizacji zabiegów rehabilitacyjnych na oddziałach rehabilitacji, reumatologii, neurologii, a także, częściowo, w Zakładzie Opiekuńczo-Leczniczym. Ponadto fizjoterapeutów na umowach cywilnoprawnych popierają również koledzy zatrudnieni na umowach o pracę. 

- Dotarliśmy do informacji na stronie Narodowego Funduszu Zdrowia, że nasz szpital otrzymał na rok 2022 około 19 mln złotych więcej w stosunku do roku ubiegłego. Pytamy: na co są wydawane te pieniądze jeśli nie widać prowadzenia jakichkolwiek inwestycji? - dodają fizjoterapeuci w rozmowie z lokalnym portalem. 

Jeśli nie dojdzie do rozmów, które umożliwiłyby spełnienie wymagań fizjoterapeutów, nie wykluczą oni rozszerzenia akcji protestacyjnej, a nawet i składania wypowiedzeń.

KIF o podwyżkach fizjoterapeutów a kontraktowi specjaliści

Krajowa Izba Fizjoterapeutów udostępniła w połowie lipca tabelkę z wynagrodzeniami w ochronie zdrowia, które obowiązują zgodnie z treścią ustawy po nowelizacji wobec specjalistów zatrudnionych w podmiotach leczniczych (nie dotyczy kontraktów):

  • na stanowisku fizjoterapeuty z wymaganym wyższym wykształceniem na poziomie studiów I stopnia oraz fizjoterapeuty z wymaganym średnim wykształceniem nie może być niższe od kwoty brutto 5322,78 zł (5662,53 zł *0,94);
  • na stanowisku fizjoterapeuty wymagającego wyższego wykształcenia na poziomie magisterskim, bez specjalizacji nie może być niższe od kwoty brutto 5775,78 zł (5662,53 zł *1,02);
  • na stanowisku fizjoterapeuty wymagającego wyższego wykształcenia i specjalizacji nie może być niższe od kwoty brutto 7304,66 zł (5662,53 zł *1,29).

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum