Fizjoterapeuci i diagności laboratoryjni rozważają powrót do protestu

Autor: KL, Rzeczpospolita/Rynek Zdrowia • • 28 stycznia 2020 09:50

Fiskiem zakończyło się spotkanie fizjoterapeutów i diagnostów z przedstawicielami resortu zdrowia i NFZ. Przedstawiciele tych zawodów rozważają powrót do protestu.

Fizjoterapeuci i diagności laboratoryjni rozważają powrót do protestu
Nadal nie ma porozumienia z MZ i NFZ Fot. Archiwum

Tomasz Dybek, przewodniczący Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pracowników Fizjoterapii w rozmowie z Dziennikiem Gazetą Prawną wskazuje, że ok. 30-40 proc. fizjoterapeutów nadal nie otrzymało obiecanych podwyżek. W podobnej sytuacji są diagności laboratoryjni.

Jak zaznacza, dyrektorzy, którzy chcieli podwyższyć wynagrodzenia, już to zrobili. Pozostałych nie ma jak do tego zmusić, ponieważ środki nie są przekazywane odrębnym strumieniem - szefowie lecznic mieli wygospodarować je ze swoich budżetów, zwiększanych w ubiegłym roku m.in. z przeznaczeniem na ten cel.

Przedstawiciele fizjoterapeutów i diagnostów spotkali się z przedstawicielami resortu zdrowia i NFZ 24 stycznia aby omówić sytuację, spotkanie nie przyniosło jednak rozwiązania żadnego z problemów, z jakimi przyszli do resortu.

Przypomnijmy. Przedstawiciele Krajowego Związku Zawodowego Pracowników Medycznych Laboratoriów Diagnostycznych (KZZPMLD) wspólnie z reprezentantami Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pracowników Fizjoterapii (OZZPF) 21 maja 2019 r. rozpoczęli protest głodowy, domagając się m.in. podwyżek. Po 11 dniach zawiesili protest wskazując, że dają ministrowi zdrowia "kredyt zaufania". Zapowiedzieli również, że wrócą do głodówki, jeśli ich postulaty nie zostaną zrealizowane.

Po zawieszeniu majowego protestu MZ zapewniało przedstawicieli obu grup zawodowych, że zajmie się monitorowaniem spotkań z dyrektorami szpitali i przedstawicielami Narodowego Funduszu Zdrowia, które miały skutkować wzrostem poziomu wynagrodzeń pracowników podmiotów leczniczych, w tym pracowników należących do grupy zawodowej diagnostów laboratoryjnych, fizjoterapeutów oraz techników medycznych.

Zarobki pracowników laboratoriów i fizjoterapeutów od lat oscylują wokół najniższej krajowej. Jak podkreślali w rozmowie z Rynkiem Zdrowia przedstawiciele tych profesji, ich praca jest odpowiedzialna, wymagająca ciągłego dokształcania i wyczerpująca, a jej stawką jest ludzkie życie i zdrowie.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum