Fiskus: SPZOZ nie odliczy VAT przy zakupie aparatu RTG

Autor: Gazeta Prawna/Rynek Zdrowia • • 18 sierpnia 2009 09:21

Placówka medyczna, która świadczy usługi zwolnione z VAT, nie będzie mogła odliczyć tego podatku w związku z zakupem aparatów RTG.

Fiskus: SPZOZ nie odliczy VAT przy zakupie aparatu RTG
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Gazeta Prawna publikuje interpretację indywidualną dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 23 lipca 2009 r. (nr IPPP3/443-389/09-2/KG), która wyjaśnia, czy podatnik ma prawo do odliczenia VAT w związku z realizacją projektu pod nazwą: Kompleksowa modernizacja zakładu diagnostyki obrazowej SP ZOZ – zakup wysokospecjalistycznych aparatów RTG.

W omawianym przypadku SPZOZ jest czynnym podatnikiem VAT. Wykonuje działalność w zakresie ochrony zdrowia, która jest zwolniona z podatku od towarów i usług. Dzięki programowi unijnemu planuje zakup aparatów RTG.

Jak podkreśla warszawska izba, od podatku od towarów i usług zwolnione są m.in. usługi o symbolu PKWiU ex 85 – Usługi w zakresie ochrony zdrowia i opieki społecznej, z wyłączeniem usług weterynaryjnych.

Prawo do odliczenia podatku naliczonego, przysługujące tylko czynnym podatnikom VAT oraz tylko w takim przypadku, gdy dokonywane zakupy mają ścisły związek z czynnościami opodatkowanymi. Odliczyć zatem można w całości podatek naliczony, który jest związany z transakcjami opodatkowanymi podatnika, tzn. których następstwem jest określenie podatku należnego.

W konsekwencji, w omawianym przypadku, z uwagi na świadczenie usług zwolnionych z VAT, podatnikowi nie przysługuje prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony wynikający z faktur dokumentujących kupno sprzętu nabytego w związku z realizacją projektu pod nazwą: Kompleksowa modernizacja zakładu diagnostyki obrazowej SPZOZ – zakup wysokospecjalistycznych aparatów RTG.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
    PARTNER SERWISU
    partner serwisu

    Najnowsze