Firmy sektora medycznego bez "strategicznych drogowskazów"?

Autor: LJ/Rynek Zdrowia • • 15 marca 2010 15:48

Tylko 32 proc. firm działających na polskim rynku medycznym określa swoje wartości korporacyjne.

Firmy funkcjonujące na polskim rynku medycznym wciąż nie wykorzystują systemu wartości korporacyjnych, jako skutecznego narzędzia definiowania własnej tożsamości – wynika z badania „Corporate Values Index 2009“, zrealizowanego przez międzynarodową sieć firm doradczych ECCO Network reprezentowaną w Polsce przez On Board PR.

Jak pokazują wyniki badania, 32 proc. firm działających na polskim rynku medycznym określa swoje wartości. W porównaniu do analogicznych badań z 2006 roku, liczba firm definiujących „strategiczne drogowskazy” wzrosła. Jednak w stosunku do innych badanych krajów odsetek ten ciągle jest niemal trzy razy niższy.

Dane przedstawione w raporcie dowodzą, że niezależnie od kraju, firmy działające na rynku medycznym często odwołują się do takich samych wartości. Są to najczęściej: innowacyjność, rzetelność oraz jakość. Wartości te odnoszą się zarówno do standardów funkcjonowania firmy, jak i nadają odpowiednie cechy oferowanym produktom.

W porównaniu do firm działających na pozostałych badanych rynkach, w Polsce przedsiębiorstwa korzystają z ograniczonej palety 13 wartości korporacyjnych, najczęściej odwołując się właśnie do trzech wartości najpopularniejszych na całym świecie.

Przedsiębiorstwa istniejące na rynkach pozostałych analizowanych krajów, określając własny system wartości korporacyjnych znacznie częściej włączają do niego również takie wartości, jak: zrównoważony rozwój, znaczenie komunikacji, perfekcja w działaniu.

Raport pokazuje, że firmy sektora medycznego coraz silniej akcentują wartości moralne i społeczne. Na istotne znaczenie odpowiedzialności społecznej wskazuje 38 proc. przedsiębiorstw działających na polskim rynku medycznym, 55 proc. firm analizowanego sektora w Hiszpanii oraz 48 proc. firm niemieckich.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum