Firmom nie opłaca się prowadzić zakładów pracy chronionej

Autor: Gazeta Prawna/Rynek Zdrowia • • 24 sierpnia 2009 09:52

Liczba przedsiębiorstw starających się o nadanie statusu zakładu pracy chronionej spadła z 469 w 2005 roku do 57 w 2008 roku - podaje Gazeta Prawna.

Firmom nie opłaca się prowadzić zakładów pracy chronionej
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Powodem braku zainteresowania firm taką formą działalności jest to, że firmy od 2010 roku będą dostawać taką samą pomoc z PFRON, jak inne firmy zatrudniające niepełnosprawnych. W odróżnieniu od nich, muszą jednak zapewnić pracownikom m.in. doraźną i specjalistyczną opiekę medyczną oraz poradnictwo i usługi rehabilitacyjne. Są też zobowiązane do przystosowania stanowisk pracy, pomieszczeń sanitarnych oraz ciągów komunikacyjnych do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Przedsiębiorcy podkreślają, że korzyści, jakie może uzyskać ZPChr z uzyskania takiego statusu, np. zwolnienie od podatku leśnego lub od nieruchomości, nie rekompensuje już pracodawcom podwyższonych kosztów, jakie ponoszą w związku z zatrudnianiem niepełnosprawnych.

Od czerwca 2009 roku zakłady pracy chronionej mogą jednak ubiegać się o dodatkową pomoc. Mają prawo się starać o zwrot kosztów budowy lub rozbudowy zakładu, transportu osób niepełnosprawnych oraz kosztów administracyjnych.

Z danych Państwowej Inspekcji Pracy wynika, że o ile ciągu czterech ostatnich lat zmniejszyła się liczba zakładów pracy chronionej, coraz więcej niepełnosprawnych pracowników zatrudniają firmy z otwartego rynku pracy.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum