Finansowanie szpitali w sieci: kwoty na ostatni kwartał br. będą znane za dwa tygodnie

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 18 sierpnia 2017 10:11

Szpitale, które wejdą do sieci, dopiero za dwa tygodnie mają się dowiedzieć, ile dostaną pieniędzy na funkcjonowanie w okresie od października do grudnia br. W ocenie dyrektorów,  nie da się tak zarządzać placówkami w sytuacji, kiedy konieczne są negocjacje ws. podwyżek wymuszonych przez resort.

Finansowanie szpitali w sieci: kwoty na ostatni kwartał br. będą znane za dwa tygodnie
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Szefowie szpitali podkreślają, że trudno negocjować podwyżki, jeśli nie wiadomo, ile środków będzie do dyspozycji. Jak przekonuje Anna Knysok, dyrektor Zespołu Szpitali Miejskich w Chorzowie, nawet kwota kilkunastu tysięcy złotych może zdecydować czy dana grupa pracowników dostanie więcej pieniędzy - informuje Gazeta Wyborcza.

W wielu szpitalach ich dyrektorzy z góry uznali, że opublikowany wzór na ryczałt jest zbyt skomplikowany i nie podejmowali nawet prób z liczeniem. Jak zauważa Gazeta, ten sam problem ma najwyraźniej NFZ, bo ryczałty miały być znane już w połowie lipca. Jak tłumaczy Gazecie Wyborczej Sylwia Wądrzyk, rzeczniczka centrali NFZ, wiedza o wysokości ryczałtów nie jest w tej chwili dyrektorom szpitali do niczego potrzebna.

Ministerstwo Zdrowia w minionym tygodniu opublikowało projekt rozporządzenia z nowym wzorem na ryczałt, który ma obowiązywać od 1 stycznia, a w uzasadnieniu do projektu napisano, że rozporządzenie wejdzie w życie już następnego dnia po ogłoszeniu. Nie będzie vacatio legis, bo ważne jest, aby szpitale jak najwcześniej dowiedziały się, na jakich zasadach ryczałt będzie obliczany. To leży w ich interesie - napisano w projekcie.

Więcej: www.wyborcza.pl

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum