Finansowanie psychiatrii, czyli źle, gorzej i najgorzej

Autor: Anna Kaczmarek/Rynek Zdrowia • • 26 października 2010 17:02

Na 3 listopada organizacje działające w Małopolsce na rzecz chorych psychicznie zapowiedziały protest przed Małopolskim Oddziałem Wojewódzkim NFZ przeciwko słabemu finansowaniu psychiatrii. MOW NFZ zapewnia jednak, że tu akurat z finansowaniem leczenia psychiatrycznego wcale nie jest tak źle...

– Nasz oddział pod względem procentowej części środków przeznaczanych na psychiatrię jest na 8 miejscu w Polsce. Kwoty wydawane na ten cel stale rosną – mówi portalowi rynekzdrowia.pl Jolanta Pulchna, rzecznik MOW NFZ.

I dodaje, że małopolski oddział Funduszu, jako jedyny w Polsce, przeznaczył pulę z dodatkowych pieniędzy właśnie na psychiatrię.

Mniej pieniędzy na leczenie psychiatryczne jest np. w województwie śląskim.

– Psychiatria jest niedoszacowana w całej Polsce, choć oczywiście są województwa, w których finansowanie jest lepsze, a są takie, gdzie jest zdecydowanie gorsze. NFZ przeznacza na ten rodzaj świadczeń jedynie ok. 3,3 proc. swojego budżetu. Żeby placówki nie musiały się zadłużać, finansowanie musiałoby wzrosnąć do ok. 4,1 proc. budżetu NFZ – ocenia w rozmowie z portalem rynekzdrowia.pl Henryk Kromołowski, dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Neuropsychiatrycznego w Lublińcu.

Dyrektor podkreśla, że różnice finansowania w poszczególnych regionach są spore. W województwie śląskim punkt wyceniany jest na 9,80 zł, a dla porównania w mazowieckim na 11,50 zł.

– Śląskie jest finansowane gorzej, niż np. małopolskie, mazowieckie, opolskie czy kujawsko-pomorskie. A warto pamiętać, że 10 proc. wszystkich łóżek psychiatrycznych w Polsce znajduje się właśnie na Śląsku. Obecny poziom finansowania psychiatrii znacznie przyczynia się do zadłużania placówek w naszym regionie – zaznacza dyrektor Kromołowski.

Dyrektor ma jednak nadzieję, że finansowanie psychiatrii zmieni się na lepsze.

– Śląski NFZ dostrzega problem, liczymy więc, że zwiększy się pula środków na psychiatrię – dodaje.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum