Finanse płatnika: deficyt w kasie Funduszu

Autor: KL, Dziennik Gazeta Prawna/Rynek Zdrowia • • 27 czerwca 2013 18:13

W kasie NFZ brakuje 310 mln zł, a do końca roku ten deficyt może urosnąć nawet do 2 mld zł - donosi Dziennik Gazeta Prawna.

To oznacza, że na pacjenci nie tylko nie mogą liczyć na poprawę sytuacji w placówkach zdrowia, ale muszą się dodatkowo przygotować na jeszcze dłuższe kolejki. Jak informuje DGP wszystko przez dziurę w budżecie płatnika. Po pięciu miesiącach w jego kasie brakuje już 310 mln zł ze składek zdrowotnych.

Na finanse NFZ ma wpływ przede wszystkim to, ile osób ma pracę i jakie są ich zarobki. Przychody mógłby poprawić jedynie wzrost pensji i liczby zatrudnionych. Nie ma jednak sygnałów płynących z rynku, że sytuacja trwale się poprawi. Dlatego NFZ czeka kilka trudnych miesięcy. Jego przychody do końca roku mogą być niestabilne.

Fundusz będzie musiał walczyć o zbilansowanie przychodów i wydatków. Z różnych prognoz wynika, że na koniec roku jego deficyt wyniesie od 1,3 do nawet 2 mld zł

Sytuacji nie poprawi niewielki zysk, którym NFZ zamknął 2012 r. Z jego ubiegłorocznego sprawozdania finansowego wynika, że płatnik ma na koncie niewydane 285 mln zł. Ubiegłoroczny zysk funduszu jest jednak zbyt mały, aby zneutralizować tegoroczny niedobór.

Nie wiadomo na razie, jak zostanie wydana ta rezerwa. Nie ma jednak szans na zapłacenie szpitalom wszystkich nadwykonań. Eksperci są zgodni, że dla NFZ priorytetem będzie zbilansowanie budżetu, a to wyklucza płacenie za świadczenia ponadlimitowe. To zaś oznacza konieczność wdrażania większej dyscypliny finansowej w szpitalach.

Andrzej Troszyński, rzecznik Centrali NFZ, nie podziela jednak tych obaw. Jak mówi nam rzecznik, plan finansowy Funduszu jest płynny i zwraca uwagę, że po faktycznie nienajlepszych wpływach do budżetu NFZ w pierwszych miesiącach roku, w maju osiągnięto bardzo wysokie przychody - zdecydowanie przewyższające początkowe prognozy - co zatrzymało tendencję spadkową budżetu.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum