Fedorowski: na znaczący wzrost jakości leczenia szpitalom potrzeba 100 mld zł

Autor: newseria.pl/Rynek Zdrowia • • 18 lutego 2020 14:31

- Mówimy o pieniądzach rzędu 100 mld zł, które pozwoliłyby szpitalom dokonać skoku w tę przestrzeń, której oczekuje społeczeństwo - uważa prof. Jarosław Fedorowski, prezes Polskiej Federacji Szpitali.

Prof. Jarosław Fedorowski, prezes Polskiej Federacji Szpitali. Fot. Archiwum

Jak mówi Jarosław Fedorowski, szpitale bardzo dużo pieniędzy wydają na kadry. "Z jednej strony mamy niedobory, ale z drugiej - także duże problemy z organizacją pracy i optymalnym wykorzystaniem czasu personelu. Lekarze wykonują czynności, które może wykonać pielęgniarka, a pielęgniarki wykonują czynności, które może wykonać asystent medyczny. W sferze organizacyjnej jest sporo do zrobienia" - zaznacza w newseria.pl.

Inny obszar oszczędności, który według Fedorowskiego wymaga na początku sporych nakładów, to transformacja cyfrowa szpitali. Prezes ocenia, że elektroniczną dokumentację prowadzi około 60 proc. placówek. "Dobrze zinformatyzowane są obszary administracyjne, takie jak księgowość czy gospodarka zasobami szpitala, ale problem jest z dokumentacją medyczną" - czytamy.

Problemem są też sami informatycy, bo szpitale z niewielkimi budżetami nie mogą konkurować z dużymi korporacjami w przyciąganiu do pracy specjalistów IT.

"Kolejny obszar wyzwań jest związany z kosztami obsługi działalności szpitala, np. utylizacji śmieci, serwisowania aparatury medycznej czy utrzymywania czystości" - wymienia Fedorowski.

Zaznacza, że ważna jest też współpraca szpitali i medycyny ambulatoryjnej, m.in. w postaci tworzenia konsorcjów opieki koordynowanej.

Polska Federacja Szpitali zwraca uwagę również na zmianę podejścia - odejście od myślenia oddziałowego, które określa szpital jako zbiór oddziałów różnych specjalności, w kierunku myślenia wieloprofilowego.

Więcej: newseria.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum