×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Federacja Szpitali wnioskuje do MZ o przedłużenie certyfikatów akredytacyjnych i prawa do współczynników korygujących

Autor: JPP • Źródło: Polska Federacja Szpitali30 stycznia 2023 11:30

Polska Federacja Szpitali wnioskuje do ministra zdrowia o przedłużenie ważności certyfikatów akredytacyjnych oraz prawa do współczynników korygujących w związku z długimi terminami wizyt akredytacyjnych.

Federacja Szpitali wnioskuje do MZ o przedłużenie certyfikatów akredytacyjnych i prawa do współczynników korygujących
Federacja Szpitali wnioskuje do MZ o przedłużenie certyfikatów akredytacyjnych Fot. AdobeStock
  • PFSz zwraca uwagę, że z informacji uzyskanych od dyrektorów szpitali, obecnie proces akredytacji jest bardzo długi, odległe są też terminy wizyty akredytacyjnej
  • - W wielu jednostkach termin oczekiwania na wizytę akredytacyjną to nawet 18 miesięcy - wskazano
  • W związku z tym Polska Federacja Szpitali wystąpiła do ministra zdrowia o przedłużenie ważności certyfikatów akredytacyjnych oraz prawa do współczynników korygujących

Federacja Szpitali wnioskuje do MZ o przedłużenie certyfikatów akredytacyjnych

PFSz na wniosek szpitali członkowskich wystąpiła do ministra zdrowia o przedłużenie ważności certyfikatów akredytacyjnych oraz prawa do współczynników korygujących w związku z długimi terminami wizyt akredytacyjnych.

- W nawiązaniu do przepisów Zarządzenia nr 172/2022/DSOZ prezesa Narodowego Funduszu zdrowia z dnia 22 grudnia 2022 r. ws. szczegółowych warunków umów w systemie PSZ świadczeń opieki zdrowotnej, które mają zastosowanie do kontraktowania świadczeń udzielanych od 1 stycznia 2023 r., Federacja zwraca się z prośbą o dostosowanie przepisów przejściowych dotyczących przedłużenia możliwości przekazywania właściwemu Dyrektorowi Oddziału Wojewódzkiego NFZ certyfikatu akredytacyjnego, o którym mowa w przepisach wydanych na podstawie  art. 5 ustawy z dnia 6 listopada 2008 r. o akredytacji w ochronie zdrowia (Dz.U. 22016 t. poz.2135), którego ważność wygasła nie wcześniej niż 12 miesięcy przed rozpoczęciem okresu planowania, wraz z oświadczeniem kierownika podmiotu leczniczego o złożeniu wniosku o udzielenie akredytacji na kolejny okres nie później niż 6 miesięcy przed upływem ważności certyfikatu akredytacyjnego oraz o niezakończeniu procedury oceniającej - czytamy w piśmie skierowanym do Ministerstwa Zdrowia. 

PFSz zwraca uwagę, że z informacji uzyskanych od dyrektorów szpitali, obecnie proces oceny jest bardzo długi, odległe są też terminy wizyty akredytacyjnej. - W wielu jednostkach termin oczekiwania na wizytę akredytacyjną to nawet 18 miesięcy - wskazano.

- W naszej ocenie zasadne jest przedłużenie możliwości zachowania przez podmioty lecznicze prawa do współczynników korygujących według zasad obowiązujących w 2022 roku, co pozwoli na poprawienie płynności finansowej jednostek i większe bezpieczeństwo opieki nad pacjentami - podkreślają przedstawiciele Federacji Szpitali.Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
    PARTNER SERWISU
    partner serwisu

    Najnowsze