Federacja Szpitali pyta MZ i NFZ: kto zapłaci za leczenie cudzoziemców. Rachunki nawet na 100 tys. zł

Autor: oprac. MP • Źródło: PFSz/Rynek Zdrowia12 listopada 2021 09:16

Polska Federacja Szpitali pyta ministra zdrowia Adama Niedzielskiego oraz prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia Filipa Nowaka o rozliczenie świadczeń udzielanych cudzoziemcom bez ubezpieczenia. W niektórych przypadkach chodzi o kwoty przewyższające 100 tys. zł

Szpital Kliniczny w Lublinie Fot. PAP/Wojtek Jargiło
  • Napięta sytuacja na polsko-białoruskiej granicy zrodziła problem w polskich szpitalach przyjmujących cudzoziemców bez ubezpieczenia
  • Placówki mają kłopoty z rozliczeniem kosztów udzielanej pomocy, dlatego Polska Federacja Szpitali zwróciła się z pytaniem do MZ i NFZ
  • W niektórych przypadkach chodzi o kwoty przewyższające 100 tys. zł

Polska Federacja Szpitali pyta MZ o rozliczenie kosztów leczenia cudzoziemców

W wysłanym piśmie (pełna treść do pobrania niżej) prezes Polskiej Federacji Szpitali Jarosław J. Fedorowski prosi ministra zdrowia oraz prezesa NFZ o zajęcie stanowiska w sprawie rozliczenia udzielania świadczeń zdrowotnych cudzoziemcom przebywającym w Polsce, którzy nie posiadają ważnego ubezpieczenia z kraju, z którego pochodzą. 

PFSz jako przykład podaje obywateli Ukrainy czy Gruzji, którym została udzielona pomoc, a wobec braku ubezpieczenia szpitale mają problem z rozliczeniem kosztów hospitalizacji tych pacjentów. Jak wskazuje federacja, w niektórych przypadkach chodzi o kwoty nawet powyżej 100 tys. zł.

- Prosimy o zajęcia stanowiska, gdyż w naszej ocenie może to rodzić skutki wobec pozostałych pacjentów przy szybko rosnących kosztach stałych oraz zmiennych np. zakupu leków czy sprzętu potrzebnego do realizacji świadczeń - czytamy w piśmie.

Czytaj: Medycy na Granicy: Są ofiary śmiertelne. Rząd nie jest zainteresowany rozmową

Nowotwory leczą wlewami wody utlenionej i witamin. RPP grozi ogromną karą

Szpitale wystawiają rachunki Straży Granicznej

Przypomnijmy, że problem z rozliczaniem udzielanej pomocy nieubezpieczonym cudzoziemcom nasilił się z powodu napiętej sytuacji na granicy polsko-białoruskiej, gdzie od kilku tygodni imigranci ze wschodu próbują przedostać się do Polski.

Jak podała w październiku "Rzeczpospolita", w ostatnim czasie w podlaskich szpitalach pojawiło się kilkuset cudzoziemców z granicy białorusko-polskiej, którzy wymagali pomocy medycznej.

Według informacji dziennika, szpitale wystawiały rachunki za hospitalizację i leczenie cudzoziemców Straży Granicznej, choć nie miały na to odpowiedniej umowy z SG, przez co pojawiły się problemy z rozliczaniem kosztów udzielonej pomocy.

Czytaj więcej: Leczenie imigrantów. Szpitale wystawiają rachunki Straży Granicznej. "Rz": Nie do końca legalnie

Szpital w Hajnówce na wojnie hybrydowej. To tu trafia najwięcej imigrantów

DO POBRANIA

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum