×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Federacja PZ upomina się o podwyżki dla pielęgniarek praktyki

Autor: RR/Rynek Zdrowia27 października 2015 20:25

MZ nie przewidziało podwyżek dla części pielęgniarek POZ; w rozporządzeniu pominięto tzw. pielęgniarki praktyki. Federacja Związków Pracodawców Ochrony Zdrowia ”Porozumienie Zielonogórskie” wzywa ministra zdrowia i prezesa NFZ do skorygowania tej decyzji.

Federacja PZ upomina się o podwyżki dla pielęgniarek praktyki
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

W przesłanym we wtorek (27 października) Rynkowi Zdrowia piśmie ”Porozumienie Zielonogórskie” przypomina, że w pierwszej wersji rozporządzenia w sprawie ogólnych warunków umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej, w którym przewidziano podwyżki wynagrodzeń dla pielęgniarek i położnych (podpisanego 8 września) minister zdrowia pominął wszystkie pielęgniarki i położne podstawowej opieki zdrowotnej.

Po interwencji Federacji PZ oraz pielęgniarek i położnych POZ, 14 października minister zmienił rozporządzenie, uwzględniając tę grupę (ale nadal tylko część zainteresowanych). Żadnych podwyżek nie przewidziano bowiem dla tych pielęgniarek POZ, które pomagają bezpośrednio lekarzom w wykonaniu ich świadczeń dla pacjentów.

W piśmie do ministra zdrowia i prezesa NFZ Federacja Porozumienie Zielonogórskie przypomina, że w POZ pracują także pielęgniarki praktyki, których zakres obowiązków związany jest nie z samodzielnym udzielaniem określonych świadczeń na rzecz pacjentów, lecz sprowadza się do pomocy lekarzom.

”Pracy tych pielęgniarek, niestety Panowie nie doceniacie. Nie przewidujecie dla nich podwyżek ani w żadnym z rozporządzeń, ani w umowach w zakresie świadczeń lekarza POZ wynikających z niedawno opublikowanych projektów zarządzeń prezesa NFZ na rok 2016” - napisał Jacek Krajewski, prezes Federacji PZ.

Federacja ponownie apeluje, aby resort zdrowia i NFZ nie dzieliły pielęgniarek i położnych na gorsze i lepsze. Nie zgadza się na ich nierówne traktowanie, domaga się niezwłocznego uwzględnienia podwyżek także i dla pominiętej grupy pielęgniarek.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
    PARTNER SERWISU
    partner serwisu

    Najnowsze