„Faktury grozy” za prąd w szpitalach. "Płaciliśmy 4 miliony, a nagle jest 19. Skąd na to wziąć?"

Autor: oprac. ML • Źródło: Rynek Zdrowia/Radio Kraków07 września 2022 06:30

Rosnąca inflacja i szybujące ceny energii cieplnej i elektrycznej dotykają nie tylko gospodarstwa domowe, ale i publiczne instytucje. W trudnej sytuacji są m.in. szpitale i sanatoria, które nie dosyć, że muszą zmagać się z podwyżkami dla personelu, na które nie starcza im pieniędzy, to jeszcze ich finanse obciążają rosnące wydatki. W piątek Polska na unijnej radzie ds. energii złoży  propozycję rozwiązania tej patowej sytuacji.

„Faktury grozy” za prąd w szpitalach. "Płaciliśmy 4 miliony, a nagle jest 19. Skąd na to wziąć?"
Szpital Wojewódzki w Tarnowie - jak poradzić sobie z opłatami za prąd? Fot. PAP/ Paweł Topolski
  • Rosnąca inflacja i szybujące ceny energii cieplnej i elektrycznej dotykają nie tylko gospodarstwa domowe, ale i publiczne instytucje
  • W trudnej sytuacji są m.in. szpitale i sanatoria, które nie dosyć, że musza zmagać się z podwyżkami dla personelu, na które nie starcza im pieniędzy, to jeszcze ich finanse obciążają rosnące wydatki
  • W jednym z przykładowych szpitali rachunki za prąd mogą pogrzebać jego płynność finansową. Mowa o lecznicy w Tarnowie, o czym informuje Radio Kraków

Prognozowane kwoty są zatrważające

Szpital wojewódzki imienia św. Łukasza w Krakowie rachunki za energię elektryczną opłaca w terminie. To może się zmienić, bo podwyżki mogą bardzo dotknąć lecznicy. Dyrektor placówki Anna Czech przyznaje w rozmowie z reporterem Radia Krakow, że kwoty, jakie prognozowane są na najbliższe miesiące, są zatrważające. Według wyliczeń wysokość faktur za prąd w kierowanym przez nią podmiocie ma skoczyć z 4 do aż 19 milionów zł.

- Dlatego placówki medyczne zwróciły się o wsparcie i pomoc do ministerstwa. Wystąpiliśmy do resortu [finansów, przyp. red.], żeby wzięli jednostki ochrony zdrowia pod parasol. Powinny być jakieś korzystne rozwiązania. Nie jesteśmy w stanie płacić kilkunastu milionów więcej za prąd. Płaciliśmy 4 miliony, nagle mamy zapłacić 19. Nagle 15 milionów więcej? No skąd? - mówi dyrektor Anna Czech na antenie Radia Kraków.

Posłanka o pomocy dla samorządów

- Samorządy, które w dużej mierze są właścicielami placówek medycznych, otrzymają wsparcie w związku z kryzysem energetycznym. To ponad 13 mld zł - mówiła tymczsem w porannej rozmowie Radia Kraków posłanka PiS, Józefa Szczurek-Żelazko, była wiceminister zdrowia. Jak zauważyła, faktycznie nagły wzrost cen energii dotyczy też szpitali. Wynika to z ogólnoświatowej sytuacji, rzeczywistości popandemicznej. Duży wpływ ma też wojna na Ukrainie i polityka energetyczna UE.

- Jest niekontrolowany wzrost cen energii. Rząd podejmuje szereg działań dla gospodarstw domowych i instytucji publicznych. Dlatego samorządy, które w dużej mierze są właścicielami tych jednostek, otrzymują duże wsparcie. Na ostatnim posiedzeniu Sejmu przyjęta została ustawa o wsparciu samorządu, na mocy której będzie do końca roku ponad 13 miliardów złotych. Środki trafią do samorządów. One mogą być przeznaczone na tworzenie możliwości finansowania kosztów wynikających ze wzrostu cen - mówiła na antenie Radia Kraków posłanka Prawa i Sprawiedliwości Józefa Szczurek-Żelazko.

 

 

Będzie propozycja dla Brukseli

- Na posiedzeniu unijnej rady ds. energii 9 września Polska będzie prezentowała swój pomysł na inny system kształtowania taryf w energetyce - zapowiedziała we wtorek, 6 września, minister klimatu i środowiska Anna Moskwa.

Minister klimatu na wspólnej wtorkowej konferencji prasowej z minister rodziny i polityki społecznej Marleną Maląg mówiła o działaniach osłonowych podjętych przez rząd, mających na celu walkę z rosnącymi cenami surowców energetycznych. Jak wskazała, rząd wdrożył m.in. dodatek osłonowy, ochronę taryfową na gaz oraz Tarczę Antyinflacyjną obniżającą podatki za energię, gaz ziemny, ciepło i paliwa.

W czasie piątkowej rady odbędzie się debata na temat cen energii. Polska będzie prezentowała swój pomysł na inny system kształtowania taryf w energetyce.

- Będziemy też proponować blokadę opłaty emisyjnej, czyli ETS, na poziomie 32 euro - powiedziała Moskwa.

Ogrzewanie: 40 procent wydatków za ciepło

2 września Sejm uchwalił ustawę o dodatkach osłonowych, która przewiduje m.in. zrekompensowanie wskazanym w niej instytucjom wzrost cen  węgla i innych źródeł ogrzewania. Dziś, 7 września, będzie się nią zajmował Senat. Minister klimatu i środowiska Anna Moskwa ogłosiła na wczorajszej konferencji prasowej nowelizację dodatku węglowego.

– Podjęliśmy decyzję o nowelizacji ustawy o dodatek węglowy według założenia 1 adres = 1 dodatek. Gminy będą weryfikować wnioski na podstawie innych świadczeń, a termin wypłat środków będzie mógł być wydłużony do 60 dni – poinformowała szefa resortu.

Póki co szpitale jako tzw. "podmioty wrażliwe" mogą otrzymać dodatki na wydatki związane z ogrzewaniem. 

Dodatek dla podmiotów wrażliwych mogą otrzymać szpitale, jednostki organizujące pomoc społeczną, noclegownie, szkoły, żłobki, instytucje kultury (teatry, domy kultury, filharmonie).

Podmiot wrażliwy to jednostka, która ponosi koszty zakupu:

  • węgla kamiennego, brykietu lub pelletu zawierających co najmniej 85 proc.
    węgla kamiennego,
  • pelletu drzewnego, a także innego rodzaju biomasy,
  • gazu skroplonego LPG,
  • oleju opałowego, wykorzystywanych na cele ogrzewania,
  • w związku z wykonywaniem przez te podmioty ich działalności statutowej.

Wsparcie obowiązuje przez cały najbliższy sezon grzewczy - od października 2022 r. do kwietnia 2023 r.

Dodatek dla podmiotów wrażliwych przyznawany jest jednorazowo na wybrane źródło ciepła. Wysokość dodatku zrekompensuje 40 proc. wzrostu kosztów ogrzewania na sezon. Obliczenia przeprowadza się na podstawie średniej ceny i ilości zużytego paliwa w latach 2020 i 2021.

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum