Fachowcy uleczą finanse szpitali

Autor: SAB, Rynek Zdrowia • • 23 sierpnia 2011 16:31

Zwiększona odpowiedzialność samorządów za długi szpitali wywoła falę zmian na stanowiskach dyrektorów lecznic. Samorządy, w drodze konkursów, szukają fachowców, którzy wyprowadzą jednostki z zadłużenia. I bardzo dobrze, niech zadziała prawo wolnego rynku, a wolny rynek to poszukiwanie najlepszych - mówi portalowi rynekzdrowia.pl Wojciech Bociański, ekspert ds. zdrowia, członek Konwentu Business Centre Club.

Fachowcy uleczą finanse szpitali
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

- Jedną ze zmian, jakie niesie ustawa o działalności leczniczej, jest to, że samorząd będzie miał jedynie trzy miesiące na pokrycie długów szpitala, dla którego jest organem założycielskim. Czy w tak krótkim czasie samorządy poradzą sobie ze spłatą długów?

- W początkowym okresie na pewno sobie nie poradzą. Ten okres powinien zostać zdecydowanie wydłużony. Według mnie powinien wynosić rok. Oddłużanie to długotrwała procedura. Musi przejść cały szereg instancji. Znamy przypadki, w których właścicielem szpitala był samorząd, a placówka została ostatecznie przekształcona w spółkę, ale to przecież nie stało się z dnia na dzień.

Zaś Bank Gospodarstwa Krajowego stwarza wiele trudności, które spowodowane są, jak podejrzewam, brakiem pieniędzy. Musi więc wyszukiwać on rożnego rodzaju zabezpieczenia, aby wyglądało to tak, że te fundusze posiada. I to właśnie tyle trwa. A że BGK jest monopolistą, to pewnie nie szybko ta sytuacja ulegnie zmianie. Byłoby zapewne inaczej, gdyby szpitale mogły skorzystać z oferty dowolnego banku, ale tak nie jest.

- Dodatkowo, jeśli w terminie samorząd nie spłaci zadłużenia konieczna będzie likwidacja lub zmiana formy organizacyjno-prawnej szpitala. Czy likwidacja będzie szybszym rozwiązaniem?

- Tak, myślę, że w tym wszystkim chodzi właśnie o likwidację, jeśli dany szpital nie jest potrzebny samorządowi. Oczywiście pojawia się inna propozycja, ale likwidacja w obliczu przekształcenia formy organizacyjno - prawnej jest zdecydowanie wygodniejszym rozwiązaniem. Uważam, że o takich sprawach powinien decydować marszałek województwa. W obecnym stanie rzeczy odpowiedzialność ponosi wojewoda, czyli urzędnik państwowy, a nie samorządowy, a to nie jest prawidłowe rozwiązanie.

Uważam, że szpitale to za duże organizmy gospodarcze, aby miały podlegać tylko organowi założycielskiemu, którym jest samorząd powiatowy. Obserwujemy przecież wiele patologii w tym systemie, nawet jeśli szpital przekształci się w spółkę, to będzie to ''spółka patologiczna''. Z drugiej strony funkcjonuje wiele instytucji, którymi zarządzają doskonali  fachowcy, którzy nawet w bardzo trudnej sytuacji, w jakiej znajduje się placówka, potrafią prowadzić samodzielny zakład opieki społecznej.

- Samorządy poszukują menadżerów, którzy przedstawią skuteczne programy naprawcze i wyprowadza szpitale z zadłużenia. Czy zatem lepszym fachowcem będzie ekonomista czy lekarz?

- Menadżerem powinien zostać najlepszy z kandydatów. Znam wielu lekarzy, którzy sprawdzają się na takim stanowisku. Nie tylko zarządzają szpitalami, ale także innymi instytucjami. Tu nie chodzi o to, że ma to być albo lekarz, albo ekonomista, to powinien być ktoś kto jest do tego przygotowany. Jeżeli będzie to lekarz, poszuka zapewne wsparcia ekonomisty, a jeśli będzie to ekonomista, będzie wspierał się wiedzą lekarza. Ale zostawmy to rynkowi, a wolny rynek to poszukiwanie najlepszych.

- Nowe przepisy mówią też o tym, że stanowisko dyrektora szpitala musi zostać obsadzone w drodze konkursu, a umowa z nowym dyrektorem nie może być zawarta na czas nieokreślony, bo ustawa wprowadziła kadencyjność tego stanowiska. Czy to dobre rozwiązanie?

- I bardzo dobrze, oby jak najwięcej odpowiednich osób uczestniczyło w konkursach. Obecny układ daje za dużo władzy administracji przy wyborze dyrektora. A tymczasem jak najwięcej władzy powinien posiadać właściciel szpitala, bo wtedy także właściciel poniesie konsekwencje, jeśli wybierze niewłaściwego menadżera.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
    PARTNER SERWISU
    partner serwisu

    Najnowsze