FPZ z zadowoleniem o tegorocznym kontraktowaniu POZ

Autor: MSX/Rynek Zdrowia • • 07 grudnia 2012 14:01

Polscy pacjenci od lat kojarzyli grudzień z konfliktami NFZ ze świadczeniodawcami podstawowej opieki zdrowotnej. - Po raz pierwszy od 5 lat nasze rozmowy z kierownictwem NFZ miały tak spokojny i konkretny wymiar - uważa Jacek Krajewski, prezes Federacji Porozumienie Zielonogórskie.

FPZ z zadowoleniem o tegorocznym kontraktowaniu POZ
Pod koniec tego roku kilkukrotne rzeczowe i eksperckie rozmowy kierownictwa NFZ i Federacji Porozumienie Zielonogórskie dało szanse na spokojniejsze kontraktowanie świadczeń w zakresie podstawowej opieki zdrowotnej nie tylko specjalistom medycyny rodzinnej należącym do Federacji - czytamy w komunikacie FPZ.

Zdaniem FPZ można także uznać, że dzięki dobrej woli obu stron, ekspertom z Porozumienia Zielonogórskiego udało się wynegocjować warunki, dzięki którym świadczeniodawcy POZ będą mogli leczyć pacjentów w lepszej atmosferze.
 
Do najważniejszych ustaleń należy zaliczyć doprecyzowanie zasad kontraktowania w związku z nowymi aktami prawnymi i zmianami w rejestrach podmiotów wykonujących działalność leczniczą.

Uzgodnienie obniżenia odsetka porad związanych z ostrymi infekcjami dróg oddechowych z 30 na 25 proc. pozwoli na znacznie szersze wykorzystanie środków przez lekarzy POZ. Dotychczas zwiększona o 80 gr kapitacja docierała jedynie do ok. 30 proc. świadczeniodawców. Urealnienie wymaganej ilości porad spowoduje, że po te pieniądze będzie mogła sięgnąć większość z nich; dzięki temu lekarze będą mogli przyjmować większą liczbę pacjentów z takimi schorzeniami, co dotąd, szczególnie jesienią i zimą, było problemem.

Jak informuje FPZ, zniesiona została także konieczność uzyskiwania zgody dyrektorów oddziałów NFZ na przekraczanie limitów deklaracji na lekarza/pielęgniarkę/położną POZ; pozwoli to zwiększyć dostęp do ich świadczeń. NFZ zobowiązał się do poprawy reguł weryfikacyjnych w oddziałach tak, aby w sprawozdawczości pielęgniarek i położnych nie był wymagany stwarzający problemy kod rozpoznania wg ICD-10.
 
Do największej liczby uzgodnień doszło w zakresie zasad korzystania z wprowadzanego w 2013 roku systemu eWUŚ, w tym zwolnienia z jego wykorzystania w przypadku problemów internetowych występujących u niektórych świadczeniodawców, a przede wszystkim przesunięto o 5 miesięcy termin, od którego status w eWUŚ będzie decydował o płatności (za deklarację za dany miesiąc). Odblokowano również możliwość wykorzystania eWUŚ przez małe podmioty.

NFZ przygotuje też zmiany w aplikacjach portalowych tak, aby możliwe było w dowolnym czasie "zamówienie" zestawienia osób nieuprawnionych do świadczeń z listy aktywnej dla danego podmiotu POZ. 
 
Ustalono też zasady informowania o statusie uprawnień dzieci nieubezpieczonych (DN) poprzez eWUŚ tak, aby maksymalnie ułatwić wystawianie recept. Dzieci ubezpieczone i nieubezpieczone, ale z prawem do świadczeń, będą inaczej oznaczane w tym systemie. Zgodnie stwierdzono, że docelowo należy zlikwidować oznaczanie oddziału NFZ i uprawnień (m.in. DN, CN) na drukach recept. Ministerstwo Zdrowia kontynuuje prace nad nowelizacją rozporządzenia o receptach.
 
- Wypada nam docenić działania nowego kierownictwa Funduszu i mieć nadzieję, iż nasze relacje nadal będą utrzymywane w takim klimacie - mówi Jacek Krajewski, prezes Federacji Porozumienie Zielonogórskie.
Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum