Federacja PZ/Rynek Zdrowia | 06-02-2015 09:27

FPZ: NFZ nie płaci za błędnie wskazania systemu e-WUŚ

Po styczniowej weryfikacji ubezpieczonych, NFZ zabrał nam od kilku do kilkunastu procent pacjentów, za których powinniśmy otrzymywać stawkę kapitacyjną. W tej grupie jest młodzież po 18. roku życia, której rodzice lub szkoły nie zgłosili do ubezpieczenia - alarmuje Federacja Porozumienie Zielonogórskie.

Fot. Archiwum

Od 1 stycznia br. wstrzymana została tzw. kapitacja w stosunku do pacjentów, których dane podczas rejestracji do lekarza wyświetlają się na ekranie komputera w kolorze czerwonym. Oznacza to, że Narodowy Fundusz Zdrowia nie wypłaci lekarzowi, u którego taki pacjent złożył wcześniej swoją deklarację, miesięcznej zapłaty za gotowość do udzielenia świadczeń, czyli stawki kapitacyjnej (np. w wysokości 11 złotych i 67 groszy).

Federacja Porozumienie Zielonogórskie zaznacza, że wprawdzie tacy pacjenci - w danym momencie błędnie zweryfikowani przez system e-WUŚ - mogą wypełnić oświadczenie, iż ich ubezpieczenie jest ważne, ale i tak NFZ odmawia uregulowania należności. Sytuacja ta powoduje rosnące straty po stronie świadczeniodawców, a ograniczenie budżetu świadczeniodawcy oznacza m.in. zmniejszoną możliwość zlecania badań.

Mimo szumnych zapowiedzi ministra zdrowia, problemy te nie zostały rozwiązane i już po pierwszym w tym roku miesiącu pracy, świadczeniodawcy skarżą się na rosnącą liczbę przypadków odrzucania przez system osób, które miały prawo do bezpłatnej opieki zdrowotnej - alarmuje Federacja Porozumienie Zielonogórskie. Dodaje, że biorąc pod uwagę skalę pomyłek systemu, są to kwoty idące w dziesiątki milionów złotych.