FPP ostrzega: 7 proc. PKB na zdrowie niepewne. Polski Ład nie wystarczy. Zabraknie 44 mld złotych

Autor: oprac. JKB • Źródło: FPP, Rynek Zdrowia07 września 2021 13:25

Z oficjalnego komunikatu Federacji Przedsiębiorców Polskich (FPP) wynika, że planowany projekt ustawy 7 proc. PKB zakłada przyspieszenie wzrostu finansowania zdrowia. FPP dokonała własnych obliczeń, aby przedstawić wpływy składkowe w finansowaniu publicznej ochrony zdrowia.

FPP ostrzega: 7 proc. PKB na zdrowie niepewne. Polski Ład nie wystarczy. Zabraknie 44 mld złotych
Zdaniem FPP luka w finansowaniu systemu ochrony zdrowia będzie pokryta przez budżet państwa. Fot. Shutterstock
  • Federacja Przedsiębiorców Polskich przypomina, że projekt ustawy znany jako 7 proc. PKB na zdrowie zakłada przyspieszenie wzrostu finansowania zdrowia. Na początkowym etapie źródłem finansowania miałyby być zwiększone wpływy ze składki zdrowotnej od osób prowadzących działalność gospodarczą
  • Wyliczenia FPP jasno wskazują, że nawet po zmianach proponowanych przez Polski Ład, udział wpływów składkowych w finansowaniu publicznej ochrony zdrowia w następnych latach będzie mniejszy
  • FPP przypomina również, że wprowadzenie 6 proc. PKB na zdrowie nie przyczyniło się do zmniejszenia różnic finansowania ochrony zdrowia pomiędzy Polską a innymi państwami UE

FPP ostrzega: 7 proc. PKB na zdrowie jest niepewne. Polski Ład nie wystarczy

Z komunikatu przekazanego przez Federację Przedsiębiorców Polskich wynika, że projekt znany jako 7 proc. PKB na zdrowie zakładający przyspieszenie wzrostu finansowania zdrowia, jest niepewny.

W 2023 roku Polska miałaby przeznaczać 6 proc. PKB na zdrowie, natomiast już w 2027 roku powinno to być 7 proc. PKB. Jak podkreśla Federacja, źródłem finansowania (przynajmniej na początkowym etapie) miałyby być zwiększone wpływy ze składki zdrowotnej od osób prowadzących działalność gospodarczą.

Jednakże z wyliczeń FPP jasno wynika, że mimo zmian Polskiego Ładu w składce zdrowotnej, wkład wpływów składkowych w finansowaniu publicznej służby zdrowia będzie mniejszy. Według przywołanych danych w 2027 roku wyniósłby 70 proc. – obecnie zaś wpływy ze składki stanowią prawie 80 proc. w budżecie.

- Powstałą w ten sposób lukę w finansowaniu będzie trzeba pokryć z budżetu państwa – co oznacza dołożenie dodatkowych 44 mld złotych – czytamy w oficjalnym komunikacie.

Jak zaznacza FPP, wyliczenia zostały oparte o korzystne dla rządu założenie, że przedsiębiorcy nie zmienią masowo formy opodatkowania.

- Sejm uchwalił ustawę o zwiększeniu nakładów publicznych na ochronę zdrowia do 7% PKB w 2027 r. Chociaż pacjenci zdecydowanie popierają pomysł zwiększenia środków na leczenie w systemie ochrony zdrowia, to – jak wynika z badania Federacji Przedsiębiorców Polskich – po 3 latach od wejścia w życie ustawy 6% PKB na zdrowie większość nie dostrzega różnicy w funkcjonowaniu systemu w ostatnich latach. Co więcej, jak wynika z analiz FPP propozycje podatkowo-ubezpieczeniowe z Polskiego Ładu nie stanowią stabilnego źródła finansowania ochrony zdrowia, zaspokajającego potrzeby finansowe związane z realizacją celu wydatkowania 7% PKB na zdrowie. Jednym z możliwych rozwiązań powyższego problemu jest stopniowe podnoszenie składki zdrowotnej – zaznaczył Wojciech Wiśniewski ekspert ds. zdrowia w FPP.

Jak zaznacza ekspert, Centrum Analiz Legislacyjnych i Polityki Społecznej ma postulat, aby podnieść składkę zdrowotną o 0,25 pkt proc. przez okres 5 lat, co okazuje się zbieżne z perspektywą zwiększenia nakładów na zdrowie do 7 proc. PKB.

Czytaj: Polski Ład. W połowie września rząd przyjmie projekt ustawy zmieniającej podatki

Niezadowolenie Polaków z systemu ochrony zdrowia

Federacja przekazała także wyniki ankiety przeprowadzonej na jej zlecenie przez IBRiS z maja 2021 roku. Jak się okazuje, aż 72 proc. Polaków jest zdania, że system ochrony zdrowia źle funkcjonuje, a tylko 24 proc. jest zadowolonych z obecnego stanu. Pacjenci oczekują przede wszystkim lepszego dostępu do lekarzy specjalistów – 82 proc. ankietowanych wskazało ten problem jako najpilniejszy.

FPP zapytała także w czerwcu tego roku organizacje pacjentów w kontekście poprawy całego systemu. Okazuje się, że 93 proc. z nich wskazało, że system ochrony zdrowia powinien dysponować większymi środkami finansowymi na leczenie pacjentów.

Słaby wynik polski na tle UE

Federacja podkreśla także, że wprowadzona ustawa 6 proc. PKB na zdrowie nie przyczyniła się do zmniejszenia różnic finansowania ochrony zdrowia między Polską a innymi państwami UE. Wydatki Polski na zdrowie wciąż utrzymuje się poniżej poziomu. Powołując się na dane Eurostatu, FPP przypomina, że przy utrzymaniu obecnego tempa wzrostu nakładów na zdrowie, poziom 7 proc. PKB w Polsce zostałby osiągnięty w 2040 roku.

Według informacji FPP, równie nieciekawie prezentuje się sytuacja Polski na tle krajów UE w przypadku wydatków na zdrowie na mieszkańca z uwzględnieniem różnic w sile nabywczej. Jak podaje Federacja, środki publiczne stanowią jedynie 44 proc. średniej UE (dane z 2018 roku).

Czytaj: Polski Ład. Nowe podatki uderzą w pielęgniarki, lekarzy i menedżerów. Ekspert tłumaczy, co się zmieni

Polski Ład i nowe podatki. Lekarze, pielęgniarki i menadżerowie nie zaakceptują spadku dochodów. Zapłacą zleceniodawcy

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum