FPP: "Wzrost nakładów na AOS nie idzie w parze ze skuteczniejszym zabezpieczaniem potrzeb"

Autor: oprac. SzB • Źródło: Twitter, Rynek Zdrowia11 sierpnia 2022 16:30

- Wzrost nakładów na ochronę zdrowia nie idzie w parze ze skuteczniejszym zabezpieczaniem potrzeb zdrowotnych obywateli i wzrostem dostępności do poszczególnych świadczeń - napisali przedstawiciele Komitetu ds. Ochrony Zdrowia Federacji Przedsiębiorców Polskich odnosząc się do planu finansowego Narodowego Funduszu Zdrowia za ubiegły rok.

FPP: "Wzrost nakładów na AOS nie idzie w parze ze skuteczniejszym zabezpieczaniem potrzeb"
NFZ podsumował finansowo ub. rok. Co się okazało? Tomasz Gzell
  • Do niewykorzystanych środków  w budżecie NFZ na 2021 rok odnieśli się ostatnio przedstawiciele Komitetu ds. Ochrony Zdrowia Federacji Przedsiębiorców Polskich
  • - Wzrost nakładów na ochronę zdrowia nie idzie w parze ze skuteczniejszym zabezpieczaniem potrzeb zdrowotnych obywateli i wzrostem dostępności do poszczególnych świadczeń - napisali w mediach społecznościowych
  • Przytoczyli także statystyki dotyczące liczby świadczeń i liczby jednostek rozliczeniowych w ambulatoryjnej opiece specjalistycznej w 2020 i 2021 roku

"Wzrost nakładów nie idzie w parze ze skuteczniejszym zabezpieczaniem potrzeb"

W budżecie Narodowego Funduszu Zdrowia za 2021 rok zostało ponad 10 mld zł. Tak wynikało ze sprawozdania funduszu, do którego dotarł "Dziennik Gazeta Prawna", o czym informowaliśmy na naszych łamach w połowie lipca. 

Senator Krzysztof Brejza postanowił w tej sprawie interweniować. W mediach społecznościowych udostępnił pismo, które otrzymał ze strony Narodowego Funduszu Zdrowia.

- Przyczyną jest m.in. "niższa niż planowana realizacja kosztów świadczeń opieki zdrowotnej" - mogliśmy przeczytać w odpowiedzi NFZ.

Do niewykorzystanych środków odnieśli się ostatnio przedstawiciele Komitetu ds. Ochrony Zdrowia Federacji Przedsiębiorców Polskich. 

- Jak wynika z planu finansowego Narodowego Funduszu Zdrowia za rok 2021, wzrost nakładów na ochronę zdrowia nie idzie w parze ze skuteczniejszym zabezpieczaniem potrzeb zdrowotnych obywateli i wzrostem dostępności do poszczególnych świadczeń - napisali w mediach społecznościowych. 

"7,5 mld to niewykorzystane środki, przeznaczone na finansowanie świadczeń"

W dołączonej  do postu grafice porównano liczby świadczeń i liczby jednostek rozliczeniowych w 2020 i 2021 r. w ambulatoryjnej opiece specjalistycznej. Oto konkretne dane:

  • liczba świadczeń - 24 032 033 (2020)/27 746 644 (2021), dynamika liczby świadczeń - 115,46 proc.;
  • liczba jednostek rozliczeniowych - 2 353 267 730 (2020)/3 221 533 171 (2021), dynamika liczby jednostek rozliczeniowych - 136,90 proc. 

- W 2021 r. przy wzroście nakładów na AOS o ok. 40 proc. tylko nieznacznie zwiększyła się liczba tych świadczeń. Dodatkowo, na koniec roku odnotowano 10 mld zysku na koncie Narodowego Funduszu Zdrowia, z czego 7,5 mld to niewykorzystane środki przeznaczone na finansowanie świadczeń opieki zdrowotnej - dodali we wpisie udostępnionym na Twitterze. 

Filip Nowak - prezes NFZ - przyznał, że niewykorzystane środki zostały przeznaczone przez Radę NFZ na fundusz zapasowy. Wynik finansowy "będzie wykorzystany wyłącznie na finansowanie świadczeń opieki zdrowotnej". 

Waldemar Kraska - na antenie RMF FM w czwartek, 11 sierpnia - odniósł się również do tematu niewykorzystanych pieniędzy, które zostały na rachunkach.

- To jest fundusz zapasowy, który powstał w okresie covidowym, ale myślę, że te pieniądze są już zaplanowane, jak je wykorzystać - być może także trafią dodatkowe pieniądze do szpitali - odpowiedział wiceminister zdrowia. 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum