PAP/Rynek Zdrowia | 29-06-2009 14:18

Ewa Kopacz: zdrowie to priorytet, cięć nie będzie

Nie będzie żadnych dodatkowych cięć w resorcie zdrowia poza tymi, które zapowiedziano w styczniu - poinformował rzecznik Ministerstwa Zdrowia Jakub Gołąb, po rozmowach minister zdrowia Ewy Kopacz z wiceminister finansów Elżbietą Suchocką-Roguską.

W ubiegłym tygodniu rozpoczęły się rozmowy z kierownictwami poszczególnych ministerstw w sprawie oszczędności, jakie mogą one zaproponować. W związku z nowelizacją budżetu na drugie półrocze 2009 roku rząd oczekuje dodatkowych oszczędności w resortach na poziomie 3 mld zł.

W styczniu Kopacz zapowiedziała, iż Ministerstwo Zdrowia w 2009 roku w ramach oszczędności nie będzie rozpoczynało żadnych inwestycji. W budżecie ministra zdrowia, który wynosi 4,6 mld zł, większość - bo blisko 3 mld zł - to są tzw. wydatki sztywne: programy zdrowotne, procedury wysokospecjalistyczne. - To, z czego możemy schodzić, to są inwestycje wieloletnie - te, które były wpisane jako przymiarka na rok 2009 - mówiła wtedy Kopacz.

Dlatego w 2009 roku ministerstwo nie będzie rozpoczynało żadnych remontów ani kupowało samochodów. Będą ograniczone wydatki m.in. na telefony, nie będzie zakupu komputerów.