Ewa Kopacz: wsparcie finansowe nie tylko dla instytutów, ale także dla szpitali klinicznych

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 14 lipca 2015 16:56

Wsparcie finansowe otrzymają nie tylko znajdujące się w trudnej sytuacji instytuty medyczne, ale też wykonujące procedury wysokospecjalistyczne szpitale kliniczne - poinformowała we wtorek, po posiedzeniu rządu w Łodzi, premier Ewa Kopacz.

Ewa Kopacz: wsparcie finansowe nie tylko dla instytutów, ale także dla szpitali klinicznych
Premier Kopacz poinformowała o pomocy finansowej dla szpitali klinicznych Fot. PTWP

Premier przypomniała, że nieoprocentowaną pożyczkę otrzymają cztery placówki - Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi i Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie oraz Instytut Matki i Dziecka w Warszawie i Uniwersytecki Szpital Dziecięcy w Krakowie - Prokocimiu.

Oprócz tego, jak powiedziała Kopacz, wsparcie w postaci wyższej wyceny świadczeń wysokospecjalistycznych otrzymają znajdujące się w trudnej sytuacji szpitale kliniczne, które zajmują się leczeniem najciężej chorych. Zaznaczyła, że procedury te zostaną jeszcze raz oszacowane w Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji i ich wycena będzie zdecydowanie wyższa.

- To znaczy, że ich kontrakty wzrosną średnio od 2 do 6 proc. w zależności od tego, ile procedur wysokospecjalistycznych szpital wykonuje - wskazała szefowa rządu.

W poniedziałek Ewa Kopacz wyjaśniała, że 5-letnie pożyczki dla Centrum Zdrowia Matki Polki i Centrum Zdrowia Dziecka będą na poziomie 100 mln zł, dla każdego instytutu. Kolejne ich transze miałyby być uzależnione od realizowania przez placówki programu restrukturyzacyjnego.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum