Ewa Kopacz: szpital w Gorzowie Wlkp. może być przykładem dla innych

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 11 października 2015 13:57

Z Wielospecjalistycznego Szpitala Wojewódzkiego w Gorzowie Wlkp. - który w 2013 r. został przekształcony w spółkę samorządową - można dziś brać przykład - oceniła w niedzielę premier Ewa Kopacz.

Ewa Kopacz: szpital w Gorzowie Wlkp. może być przykładem dla innych
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Premier, w towarzystwie m.in. marszałek woj. lubuskiego Elżbiety Polak, odwiedziła w niedzielę Szpital Wojewódzki w Gorzowie Wlkp. Kopacz przypomniała, że dwa lata temu szpital, - wówczas najbardziej zadłużony w Polsce - przekształcono w spółkę ze 100 proc. udziałem samorządu wojewódzkiego.

- Szpital się obecnie bilansuje i wynik dodatni jest na poziomie 37 mln zł. To właśnie jedna z tych placówek, których przekształceniami straszyli nasi oponenci polityczni - stwierdziła Kopacz.

Podkreśliła, że szpital ma obecnie 1200 łóżek, dysponuje nowoczesnymi salami operacyjnymi, zatrudnionych jest w nim 1800 osób, a zarobki - jak mówiła Kopacz - "są jeśli chodzi o średnią krajową zdecydowanie wyższe". Zaznaczyła, że realizowane będą plany rozwoju placówki - w tym kontekście wymieniała budowę bazy Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. Kopacz podkreśliła, że szpital może już niedługo być też zapleczem dla studentów kierunku lekarskiego Uniwersytetu Zielonogórskiego.

Z kolei marszałek woj. lubuskiego podziękowała za to, że dzięki decyzji rządu można było "wykorzystać szansę i przekształcić szpital w spółkę samorządową". Wspominała, że o sytuacji szpitala, który zadłużony był na 270 mln zł rozmawiała z Kopacz jeszcze gdy pełniła ona funkcję ministra zdrowia. Jak mówiła, "największe pieniądze z rządowego programu trafiły właśnie tutaj, do Gorzowa - 150 mln zł".

Zmiana formy prawnej działalności lecznicy w Gorzowie Wlkp. nastąpiła 6 września 2013 r. Tego dnia szpital, którego organem prowadzącym było woj. lubuskie, został zarejestrowany w Krajowym Rejestrze Sądowym, jako Wielospecjalistyczny Szpital Wojewódzki w Gorzowie Wlkp. spółka z o.o. Na mocy ustawy o działalności leczniczej pracownicy szpitala stali się automatycznie pracownikami spółki. Lecznica w nowej formule prawnej przejęła w całości kontrakt z NFZ.

Po przekształceniu z 270 mln zł długu została kwota 82 mln zł, przy czym 80 mln zł to pożyczka wobec właściciela spółki, czyli Samorządu Województwa Lubuskiego, rozłożona na 15 lat. Na oddłużenie szpitala samorząd uzyskał 107,6 mln zł dotacji z budżetu państwa, zawarto także wiele ugód z wierzycielami.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum