Ewa Kopacz spotka się 6 sierpnia z organizatorami blokady oddziałów NFZ

Autor: TOK FM/Rynek Zdrowia • • 05 sierpnia 2009 13:59

Blokada oddziałów wojewódzkich NFZ w Lublinie, Kielcach i Rzeszowie poskutkowała. Protestujący domagali się spotkania z minister zdrowia Ewą Kopacz i - jak dowiaduje się Radio TOK FM - dojdzie do niego już w czwartek (6 sierpnia) w Warszawie.

Na spotkanie w Ministerstwie Zdrowia jedzie trzyosobowy zespół przedstawicieli Porozumienia na Rzecz Obrony Szpitali Polski Południowo-Wschodniej. W Porozumieniu działają lekarze i pielęgniarki, ale również dyrektorzy szpitali powiatowych. Domagają się zmiany algorytmu podziału środków na leczenie pomiędzy województwa: obecnie, zgodnie z obowiązującym algorytmem, biedniejsze regiony, w tym Lubelszczyzna, dostają najmniej. To powoduje, że szpitale bardzo szybko wyczerpują limity i  mają duże nadwykonania, za które Fundusz nie chce płacić. Na Lubelszczyźnie kwota nadwykonań to 85 milionów złotych.

W ubiegłym tygodniu Porozumienie zorganizowało blokadę trzech siedzib NFZ. Jak powiedział Radiu TOK FM przewodniczący Porozumienia Karol Stpiczyński, protestujący mieli dwa postulaty: niezatwierdzanie planu finansowego na przyszły rok i szybkie spotkanie z minister zdrowia. Drugi postulat już w czwartek zostanie zrealizowany.

– O godzinie 13  w czwartek spotkamy się z panią minister Kopacz – informuje Maria Olszak-Winiarska z Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum